PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
sobota, 31 października 2009
Koncerty, koncerty, koncerty
Urszula Dudziak, Joey Baron, Grażyna Auguścik, Ulf Wakenius i wielu innych
czwartek, 29 października 2009
Killer Joey w Katowicach
... czyli mistrz perkusji Joey Baron, wieloletni współpracownik Johna Zorna i niemal całej braci jazzowych eksperymentatorów na jedynym koncercie w Polsce.
String Connection
Jedna z najsłynniejszych polskich grup jazzowych w całej historii naszego swingowania, rusza 5 listopada w trasę koncertową. PO tym co usłyszałem w czasie ich koncertu latem na warszawskiej Starówce powiem wprost: to jazzda obowiązkowa.
środa, 28 października 2009
Muariolanza ma czym sie pochwalić
I się (słusznie) chwali
wtorek, 27 października 2009
Chris Botti Poland Tour 2009

To już kolejna trasa koncertowa jazzowej gwjazzdy pod partonatem JazzGazety. Trasa tym ciekawsza, że Botti zapowiada baaaaaaaaaaaaaaaardzo długie koncerty.

Botti-JG

Chris Botti, słynny amerykański trębacz smooth jazzowy, ulubieniec polskiej publiczności wystąpi w Polsce w listopadzie 2009 roku. Artysta zagra w naszym kraju 5 koncertów, które odbędą się w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Zabrzu. Artysta znany jest także ze współpracy z wieloma artystami światowej klasy do których należą między innymi Sting, Paul Simon czy Andrea Bocelli.

Chris Botti / Biografia

-----------------------------------------

Naukę gry na trąbce zaczął mając 10 lat. W roku 1990 został zaproszony do zespołu Paula Simona, z którym grał przez kolejne 5 lat.

 

Do tej pory Chris Botti nagrał 8 solowych albumów oraz jedno DVD z zapisem koncertu promującego płytę Night Sessions. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród w tym nagrodę Grammy.

W jego karierze ważny okazał się fakt, że Botti po wydaniu swego pierwszego albumu "First Wish" (1995) zaistniał nie tylko w świecie jazzu, ale także na scenie popowej. Przysporzyło mu to wielu fanów na całym świecie.

 

Kolejne ważne płyty w dyskografii artysty to wydana w 2005 roku "To Love Again" oraz "Italia", która ukazała się w 2007 roku. Na tym pierwszym, który zawiera głównie znane tematy balladowe, zaśpiewała cała plejada gwiazd muzyki pop: Michael Bublé, Jill Scott, Paul Buchanan, Sting, Paula Cole, Renee Olstead.

botti4

 

Ponadto płyta ponownie została nagrana z udziałem The London Session Orchestra. We wrześniu 2007 premierę miał ostatni album Chrisa - "Italia". W trakcie tworzenia tej płyty inspiracją dla artysty były dokonania Milesa Davisa i Ennio Morricone. "Italia" przedstawia przekrój muzyki stworzonej przez najsłynniejszych włoskich twórców. Botti sięgnął tutaj między innymi do korzeni tejże piosenki, aranżując na nowo "Ave Maria", "Venice", "Estatè", czy tytułowy utwór "Italia." Ponadto na albumie po raz kolejny zaśpiewali goście. Tym razem byli to: Andrea Bocelli, Paula Cole i Dean Martin.

Jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma artystami, wśród których są Andrea Bocelli, Aretha Franklin, Chaka Khan, Betty Midler, Bob Dylan i Paul Simon oraz The Brecker Brothers. Najbardziej znana jest chyba jednak jego współpraca ze Stingiem. Botti występował podczas jego trasy Brand New Day w 2000 i 2001, nagrali również kilka wspólnych utworów, które znalazły się na płytach trębacza. Jest również autorem muzyki do filmu Więzy / Caught(1996).

Botti wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa i czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańki. Nie zawęża jednak swojego kręgu zainteresowań muzycznych tylko do jazzu, ale sięga również do muzyki klasycznej i muzyki rockowej. W styczniowym wywiadzie udzielonym magazynowi JazzContent z artysta wyznał, że jest fanem Marilyn Mansona.

 

 

Chris Botti / Dyskografia

-----------------------------------------

1995 - First Wish

1996 - Więzy

1997 - Midnight Without You

1999 - Slowing Down the World

2001 - Night Sessions

2002 - December

2003 - A Thoussand Kisses Deep

2004 - When I Fall in Love

2005 - To Love Again

2006 - December

2007 - Italia

2009 - Chris Botti in Boston

 

Koncerty startują o godz.20.00 –ej.

 

Niedziela, 8 listopada, 2009 - Dom Muzyki i Tańca,  Zabrze

Poniedziałek, 9 listopada, 2009 - Klub Wytwórnia , Łódź,

Wtorek, 10 listopada, 2009 - Teatr Wielki, Warszawa,

Środa, 11 listopada, 2009 – Kijów.Centrum, Kraków

Czwartek, 12 listopada 2009, AULA UAM, Poznań (brak biletów)

Uweaga, to ważna wiadomość (sądząc po ilośc emalii)

Ceny biletów:

Zabrze: 255 zł | 195 zł | 155 zł

Łódź: 210 zł | 180 zł  | 140 zł | 120 zł

Warszawa: 350 zł | 300 zł | 250 zł | 200 zł | 150 zł

Kraków: 210 zł | 180 zł | 150 zł | 100 zł

Poznań: 250 zł | 200 zł | 150 zł | 100 zł

 

Bilety są dostępne w punktach sprzedaży:

 

¾         Zabrze - Kasa Domu Muzyki i Tańca, tel. (032) 271 66 22

¾         Łódź -  Klub Wytwórnia,  tel. (042) 631 80 00

¾         Warszawa – Shortcut Warszawa, tel. (22) 692 14 30

¾         Empiki oraz sklepy Media Markt i Saturn w całym kraju.

 

Sprzedaż internetowa:

 

www.ticketonline.pl

www.shortcut.pl

www.eventim.pl

www.ticketpro.pl

21:26, jazz-gazeta
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 26 października 2009
Pustynne wizje muzyka z fiordów

 

hamada

Nils Peter Molvaer „Hamada”

Ponad 10 lat po albumie „Khmer”, norweski trębacz Nils Petter Molvaer, artysta uznawany za jednego z ojców nu-jazzu, mistrz ambientowych klimatów oraz mieszania jazzu z muzyką transową i drum’n’bassem, powraca do starej dobrej formy albumem,  który jakością porównać można właśnie do kultowego krążka sprzed dekady. Wystarczy posłuchać „Friction”, genialne połączenie trip-hopu z duchem elektrycznego Milesa Davisa aby zdać sobie sprawę, że amerykańską wizję jazzu otwartego na nowości a la Bill Laswell na europejski rynek zaadoptował właśnie Molvaer. Orientalne motywy wygrywane na przetworzonej elektronicznie trąbce, dla których tłem są instrumentalny zgiełk („Cruel Altitude”) a kiedy indziej chill-outowe barwy („Soft Moon Shine”) wpisujące muzykę tak samo trafnie w nurt nowoczesnego jazzu jak i klimaty klubowe. Samo tytułowe arabskie słowo „Hamada” oznacza „martwy” i „bez życia”. Używane jest także jako geologiczny termin oznaczający kamienną i skalistą  pustynię - dla człowieka nie do pokonania. I to może być kluczem do pełnego zrozumienia  tej często bardzo mrocznej muzyki, którą wraz z Molvaerem dostarczają nam grający u jego boku Audun Kleive (perkusja) i mistrz gitarowej elektroniki – Eivind Aarset.

18:02, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 października 2009
5th Mózg Festival - Bydgoszcz 2009

mozg

O festiwalu specjalnie dla JazzGazety mówi Sławomir Janicki - dyrektor festiwalu:

MÓZG FESTIVAL – międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej i form wizualnych

jest kontynuacją 4 edycji festiwalu „Muzyka z Mózgu“. Nazwa została zmieniona aby zaznaczyć, że nie jest to festiwal stricte muzyczny, a poprostu festiwal sztuki współczesnej.

Podczas festiwalu prezentowana jest sztuka wizualna, pod której pojęciem umieszczamy: performance, malarstwo, instalacje, prezentacje wideo, koncerty muzyki współczesnej.

Mówiac o muzyce współczesnej mamy na myśli formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej takie jak: dodekafonia, punktualizm, mikrotonowość, sonoryzm, minimalizm, w następnym okresie – muzyka graficzna, muzyka konkretna, muzyka elektroniczna, którą nazywano później eksperymentalną, jak również muzykę mającą odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa.

Interesują nas więc muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji (jako najwyższej formy kompozycji).

Interesują nas działania artystów wizualnych eksperymentujących z  formą, przekraczających dotychczasowe granice ekspresjii artystycznej.

Interesuje nas tradycja oraz poznawanie sztuki wywodzącej się z różnych, często bardzo odmiennych kulturowo, zakątków świata.

Mając w pamięci słowa profesora Bogusława Schaeffera, jednego z największych współczesnych kompozytorów polskich, iż tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz, jako cel stawiamy sobie dobierać artystów w taki sposób aby prezentować sztukę autorską i nowatorską, z poszanowaniem najważniejszych osiągnięć czasu, który minął.

 

Festiwal odbywa się pod patronatem medialnym JazzGazety.

11:35, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 października 2009
Krzysia Górniak

Emotions - płyta na piątkę

gorniak

Wystarczy jedna dłoń, aby na palcach policzyć uznane gitarzystki jazzowej sceny. Na naszej rodzimej scenie wystarczy jeden palce, bowiem mówiąc o płci pięknej i sześciu strunach trafiamy zawsze na jedno nazwisko Krzysia Górniak. To trzeci po „Tales” i „Ultra” autorski album wszechstronnie wykształconej artystki. Muzyka balansuje między elektrycznym fusion, funky a tym co chętnie określa się mianem smooth-jazz. Melodyjne tematy, atrakcyjna bardzo przestrzenna i pełna oddechu oprawa syntezatorów (Zdzisław Kalinowski), solidne wsparcie sekcji rytmicznej (Michał Grott - bas elektryczny i Przemek Knopik – bębny) czynią ten album propozycją bliską sercu fanów Pata Metheny, Larry Carltona czy Lee Ritenoura. Górniak jawi na się tutaj nie tylko jako zmysłowa interpretatorka ballad (nastrojowa bossa „Friendship”) i ostrych fraz („City Power” zagrane w duchu Mike’a Sterna) ale również jako wytrawna kompozytorka. Niemal cały repertuar na „Emotions” to jej dzieło. Brawo!

Piotr Iwicki

16:15, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 października 2009
Złota Gaba!
Jak udało się nam dowiedzieć, znakomity album Gaby Kulki - Hat, Rabbit zdobył status złotej płyty. JazzGazeta przyłącza się do gratulacji. Tutaj też o koncertach artystki w doborowym towarzystwie.
Tribute To Miles Davis - Wayne Shorter, Jimmy Cobb & Marcus Miller
4 Listopada w Warszawie czeka nas prawdziwe davisowskie trzęsienie ziemi, czeka też podróż do świata jazzowej fonografii, bowiem artyści wykonają program odwołujący się do albumów-kamieni milowych jazzu. Tutaj rozkład jazzdy koncertu na warszawskim Torwarze.
środa, 21 października 2009
Jazz Jamboree - już w niedzielę Michał Urbaniak zainauguruje festiwal

Startuje 51 edycja Jazz Jamboree w Warszawie

jj-plakat

 

Dobra nowina dla wszystkich miłośników jazzu. Od końca października wystartuje 51 już edycja festiwalu Jazz Jamboree. W tym roku Organizatorzy, czyli Fundacja Jazz Jamboree postawiła na rodzimą scenę jazzową, ale nie zabraknie również światowej sławy muzyków, którzy będą towarzyszyć naszym polskim artystom jazzowym.

 

Tegoroczny festiwal Jazz Jamboree zainauguruje światowej sławy skrzypek jazzowy Michał Urbaniak, który wraz ze znamienitymi gośćmi zagra specjalny tribute dla Milesa Davisa Miles Of Blue. Koncert odbędzie się 25 października w Sali Kongresowej w Warszawie, a zaproszenie do koncertu przyjęli: Tom Browne (trąbka), Dave Gillmore (gitara), Otto Williams (bas), Don Blackman (keyboards), Troy Miller (perkusja) oraz amerykański rapper NATO. Koncert będzie promował najnowszą płytę Michała Urbanika, której premiera miała miejsce 5 grudnia 2009 roku.

50 lat upłynęło od czasu wydania „Kind Of Blue” Milesa Davisa. Ta najpopularniejsza, najbardziej uznana i najlepiej sprzedająca się płyta w historii jazzu należy do ulubionych płyt Michała Urbaniaka. Po raz pierwszy Miles Davis usłyszał Urbaniaka w słynnym amerykańskim programie „Tonight Show”, prowadzonego w NBC przez Johnny’ego Garsona. To właśnie Garson powiedział

o muzyce Urbaniaka, że : „ od czasów Stonesów to najświeższe i najciekawsze brzmienie, jakie słyszałem”. Kiedy Davis zobaczył i usłyszał Urbaniaka w „Tonight Show” powiedział: „Give Me this polish fucking fiedler, he's got the sound”. Wkrótce po tym doszło do spotkania obu artystów przy nagraniu słynnej płyty Tutu w 1985 roku.

Po śmierci Milesa Davisa Michał Urbaniak miał przygotowane kilkanaście utworów w swoich aranżacjach, ale jak zobaczył, że każdy nagrywa płytę dla Davisa, wycofał się z tej konkurencji. Szkice zachował do dziś i właśnie niektóre z nich znalazły się na najnowszej płycie artysty. Sam Michał Urbaniak mówi, że: „ Miles Of Blue powstała z uwielbienia dla Milesa i wszystkich muzyków, którzy grali z wielkim Davisem oraz ze mną”.

Więcej o Michale Urbaniaku na www.michalurbaniak.com

urbaniak-jj

 

Wszystkie bilety do nabycia na:

www.ticketpro.pl

www.eBilet.pl

www.eventim.pl

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już dziś!

Więcej informacji na

www.jazz-jamboree.pl

 

Program Jazz Jamboree w Warszawie

25.10 -  Sala Kongresowa – „Miles Of Blue” koncert Michała Urbaniaka z udziałem światowej klasy muzyków dedykowany Milesowi Davisowi

25.11 - Teatr Polonia – Śpiewając Jazz, koncert Macieja Zakościelnego, Marianny Wróblewskiej, Beaty    Przybytek

5.12 -  Fabryka Koneser – New Way Jazz: Marcin Masecki, Ziv Ravitz, Tymon Tymański – Brass Ensemble

13.12 -  sala Palladium – Jacek Kaczmarski na Jazzowo

Jazz Jamboree to jeden z największych i najważniejszych festiwali w Europie. Początkowo koncerty odbywały się w Filharmonii Narodowej, następnie zostały przeniesione do Sali Kongresowej PKiN. Przez lata rozprzestrzenił się po całym mieście – zawędrował do klubów i kawiarni, a dzięki radiu i telewizji – zaistniał

w całej Polsce. W ciągu dotychczasowych edycji gościł na festiwalowej scenie wszystkie największe światowe gwiazdy jazzu. Jest ich tak wiele, że łatwiej wymienić te, które do tej pory nie występowały.

Jazz Jamboree to coroczna manifestacja ducha jazzu, który także w Polsce powstał z potrzeby wolności. To ukłon w stronę wyrobionego słuchacza, a także wszystkich początkujących miłośników muzyki jazzowej.

 

12:04, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 października 2009
Sensacyjna wystawa fotografii Hermana Leonarda
"In the Best Possible Light: Herman Leonard's Jazz" wystawę pod takim tytułem można oglądać w nowojorskim Lincoln Center
poniedziałek, 19 października 2009
Arve Henriksen & Helge Sten (aka. Deathprod)
Sensacyjny koncert w ramach warszawskiego festiwalu MOVING CLOSER
King Crimson
... czyli 40 lat minęło (jak jeden dzień)
niedziela, 18 października 2009
FESTIWAL ARS CAMERALIS 2009
Już za 2 tygodnie rusza Festiwal Ars Cameralis 2009, Wydarzeniem tegorocznego festiwalu zdają się być wystawa litografii i fotografii Davida Lyncha oraz koncert tego właśnie reżysera. Impreza ze znakiem jakości JazzGazety
sobota, 17 października 2009
Bebel Gilberto i Jamie Cullum
Płyty o których będzie się na pewno sporo mówić (i pisać)
piątek, 16 października 2009
Cztery razy Jamboree
Już 25 października odbędzie się pierwszy z czterech zaplanowanych koncertów w ramach festiwalu Jazz Jamboree. To jego 51. edycja.
Herdzin gra Bacewicz...
... inaczej
czwartek, 15 października 2009
Nowości z ECM-u
Na rynek trafia kilka znakomitych albumów wydanych pod szyldem tej monachijskiej wytwórni. Co tu ukrywać, Eicherowski ECM wyrasta na jazzowego lider nie tylko europejskiego formatu
środa, 14 października 2009
Diana Krall -
- czyli mocne otwarcie tegorocznej edycji cyklu Jazz Raz Po Raz, imprezy której kibicuje JazzGazeta
 
1 , 2
Archiwum