PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
środa, 30 września 2009
U nas już październikowy Down Beat w wersji Polish Your English

Gwiazdor numeru - Jshua Redman, ale nie tylko ...

On Newsstands Now ...
Joshua Redman
Montreal Jazz
Festival @ 30
Ed Palermo Big Band
Why Jazz Endures
Where To Study Jazz 2010
Daily News
Digital DownBeat

Today's Jazz News

posted on DownBeat.com:

For all the news,
click here.


Joe Lovano Gets Good Times Rolling in Monterey
Posted 9/19/2009

Jazz at Lincoln Center To Celebrate Mary Lou Williams Centennial
Posted 9/18/2009

Beantown Jazz Festival Starts Tonight
Posted 9/18/2009

Ron Carter To Teach Open Clinic
Posted 9/15/2009

Mack Avenue Signs Danilo Perez
Posted 9/15/2009

Chicago Jazz Festival Concludes with Eyes Towards Past, Future
Posted 9/7/2009

Mayfield, Mingus Honored on Second Night of Chicago Jazz Fest
Posted 9/6/2009

Chicago Jazz Festival Embraces World, Hometown
Posted 9/5/2009

Bill Dixon Orchestral Box Due In November
Posted 9/2/2009

Brazil's Tudo E Jazz Festival Honors Lady Day
Posted 8/31/2009

On Newsstands Now
Montreal was the first jazz festival Joshua Redman played. In fact, the 1991 edition of the Festival International de Jazz de Montreal was one of the saxophonist’s very first professional gigs. Redman could hardly find a more receptive environment than Montreal in which to conduct his most recent explorations—the boldest of which is a double trio, as featured on his latest CD, Compass.


19:50, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
Zagrają dla Rudolfa
Od dwóch dni internetową sieć przemierzają alarmujące listy i noty. Jazzmani nie są obojętni na los, który niespecjalnie obchodzi się z ich kolegą. Animatorem działań jest Wojtek Konikiewicz
wtorek, 29 września 2009
Jerzy Małek
... czyli premiera na żywo w Jazz Cafe w Łomiankach już w środę!
poniedziałek, 28 września 2009
Muariolanza rusza w Polskę...a JazzGazeta kibicuje
... czyli list wprost od artystów
UK - trzykoncertowe sensacyjne tournee po Polsce

Uk

PO RAZ PIERWSZY RAZEM NA SCENIE  PO 30 LATACH DWAJ CZŁONKOWIE-ZAŁOŻYCIELE GRUPY UK!

EDDIE JOBSON JOHN WETTON

A WRAZ Z NIMI TRZEJ GENIALNI MUZYCY

TONY LEVIN GREG HOWE MARCO MINNEMANN

3.11.2009  Kraków  - Klub "Studio"  godz. 20.00

4.11.2009  Warszawa  -  Klub "Palladium" godz. 20.00

5.11.2009  Bydgoszcz  -  Filharmonia Pomorska godz. 20.00

U.K.
Zespół U.K. powstał w połowie lat 70. z inicjatywy Johna Wettona (wokal, bas) i Billa Bruforda (perkusja), po zawieszeniu działalności przez King Crimson, z którym obaj muzycy byli związani. Wetton zaprosił do współpracy Eddiego Jobsona (klawisze, skrzypce), którego poznał podczas współpracy z Roxy Music, a Bruford zwerbował Allana Holdswortha (gitara), który zagrał wcześniej gościnnie na jego debiutanckiej solowej płycie. Jako kwartet, U.K. nagrał tylko jeden album zatytułowany po prostu "U.K", po czym, po odejściu z zespołu Bruforda i Holdswortha oraz dołączeniu Terry'ego Bozzio (perkusja) przekształcił się w trio i wydał drugą płytę, "Danger Money". Rok później,          w marcu 1980 roku, w wyniku różnic poglądów na dalszą twórczość, U.K. przestał istnieć.

 

Po ponad 20 latach, między 1995 a 1998 rokiem, Jobson i Wetton wznowili współpracę i pojawiła się szansa na nową płytę zatytułowaną "Legacy", jednak ostatecznie do sfinalizowania projektu nie doszło.

 

10 lat później, w październiku 2007 roku Jobson ogłosił powstanie nowego zespołu - UKZ, w którego składzie znaleźli się Aaron Lippert (śpiew), Trey Gunn (gitara, bas, Stick) i Marco Minnemann (perkusja). W marcu 2009 roku UKZ wydał EPkę zatytułowaną "Radiation".

 

W tym roku z inicjatywy Eddiego Jobsona na rynku pojawiły się osobiście przez niego zremasterowane wszystkie trzy albumy UK.  Ich polska premiera przewidziana jest na początek listopada 2009. Równocześnie dojdzie do pierwszych po 30 latach koncertów na których Jobson i Wetton pojawią się obok siebie na scenie!  I - co jest prawdziwą sensacją - te koncerty odbędą się w Polsce! Jakby tego było mało, jednym z członków tego prawdziwie All-star Band będzie Tony Levin, którego nikomu przedstawiać nie trzeba!

 

Koncerty odbędą się w następujących miejscach:

 

3.11.2009  Kraków  - Klub „Studio”  godz. 20.00

4.11.2009  Warszawa  -  Klub „Palladium” godz. 20.00

5.11.2009  Bydgoszcz  -  Filharmonia Pomorska godz. 20.00

BILETY W SPRZEDAŻY OD 5.10.2009

www.rockserwis.pl

www.ticketpro.pl

 

Eddie Jobson - klawiszowiec i skrzypek, a także kompozytor, aranżer, autor tekstów, realizator i producent nagrań. Swoją karierę rozpoczął jako siedemnastolatek i występował między innymi w Roxy Music, grupie Franka Zappy, Curved Air, U.K. i Jethro Tull. W latach 80. nagrał dwie solowe płyty, "Zinc - The Green Album" i "Theme Of Secrets".


John Wetton - gitarzysta basowy, gitarzysta i wokalista. Współpracował między innymi z King Crimson, Uriah Heep, Wishbone Ash czy U.K., a także jako muzyk sesyjny z Brianem Eno, Bryanem Ferrym i Philem Manzanerą. Wydał też kilka płyt solowych. Światową sławę zyskał w 1982 roku z zespołem Asia po wydaniu debiutanckiej płyty zespołu
zatytułowanej "Asia".


Greg Howe - amerykański gitarzysta i kompozytor. Zaczął grać na gitarze w wieku dziesięciu lat a jego pierwszą fascynacją był zespół Van Halen. Wydał 9 solowych płyt i występował z wieloma znanymi artystami, między innymi z Michaelem Jacksonem.


Marco Minnemann - perkusista, kompozytor i multiinstrumentalista pochodzący z Hannoveru w Niemczech. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał jako sześciolatek, na perkusji gra od jedenastego roku życia. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych perkusistów na świecie, a w swojej karierze współpracował między innymi z Paulem
Gilbertem (Mr.Big), Mike’em Keneally (Frank Zappa) i Niną Hagen.


Tony Levin - amerykański muzyk i kompozytor, jeden z najbardziej innowacyjnych i rozpoznawalnych basistów na świecie. Od 1981 roku jest członkiem zespołu King Crimson, wydał kilka solowych płyt, a w swej bogatej karierze współpracował także z wieloma znanymi artystami, między innymi z Peterem Gabrielem, Yes, Pink Floyd, Johnem Lennonem, Stevenem Wilsonem, Dire Straits czy Liquid Tension Experiment.

12:22, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 września 2009
Już w poniedziałek - Tania Maria w Warszawie
Kolejny sezon Era Jazzu rozpocznie 28 września w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Gwiazdą koncertu będzie brazylijska wokalistka i pianistka - Tania Maria. Należy do grona artystek, które śmiało można nazwać prekursorkami smooth-jazzu.
Rozwiązanie konkursu JazzGazety

Z nieukrywana radością informuję, że wiedza i szybkość czytelników JazzGazety nie pierwszy raz zdumiewają. Prawidłowa odpowiedź w naszym konkursie padła o godz. 11:01 czyli 41 minut po zamieszczeniu konkursu na stronie.

Przypominam pytanie.

Proszę o zidentyfikowanie o kim i o jakiej kompozycji mówił Miles Davis wiele lat temu.

„Podobno X nie był zachwycony tym, że nie zapytaliśmy się go o prawo do nagrania jego muzyki i w ogóle nasza wersja mu się bardzo nie podoba. Ale wierzcie mi zmieni zdanie, gdy na jego konto zaczną wpływać tantiemy ze sprzedanych płyt i odtworzeń”.

 

Odpowiedź:

Joaquin Rodrigo a kwestia dotyczyła pierwszej częsci "Cocierto de Aranjuez" (otwiera albm Sketches of Sapin)

A zwycięzcą jest: Pan Wojciech Gąsowski z Warszawy. Gratulacje.

Nagroda - znakomita, nowa interpretacja (reinterpretacja) Sketches of Spain - Arve Henriksen, Maria Schneider i The Norwegian Wind Ensemble.

Wszystkim uczestnikom kokursu składam gratulacje, bowiem wszystkie odpowiedzi były prawidłowe.

Piotr Iwicki

PS: Niebawem kolejne konkursy.

08:56, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 września 2009
Absolutna rewelacja - JazzFusion TV
Wśród adresów, spod których dokonano wejść na JazzGazetę właśnie znalazłem TAKIE COŚ! Uwaga! Nie klikajcie dalej jeśli macie zaraz wyjść z domu. Zasiedzicie się przed compami i spóźnicie się na spotkanie. Uwaga, to zwyczajnie wciąga! I nie mówicie, że nie ostrzegałem.
czwartek, 24 września 2009
Scott Colley, Nasheet Waits & REQUIEM,
Nowa sekcja rytmiczna i nowa płyta nowojorskiego kwintetu Komeda Project. Czyli kolejne "COŚ" ze znakiem jakości JazzGazety
The Paul Winston Trio
Muzyka prosto z nowojorskiego Minton's Playhouse
Sketches of Spain – Konkurs dla czytelników JazzGazety
Zgodnie z obietnicą dzisiaj do wygrania egzemplarz znakomitego albumu, którym zachwycamy się od kilku tygodni.
środa, 23 września 2009
Progressive Nation 2009
... czyli totalny zjazd mistrzów prog-rocka z moimi ulubieńcami, Dream Theatre na czele! Koncert ze znakiem jakości JazzGazety - bo nie samym jazzem człowiek żyje
wtorek, 22 września 2009
Arve Henriksen & TNWE czyli - Kurcze, udało się!

Gdy usłyszałem Arve Henriksena w maju w Tokio (na płycie), pomyślałem: Tak trzeba to pokazać w Polsce. Teraz wiem, że zrobiłem co należało. Reszta w rękach jazzfanów. Miłego słuchania, zycze, abyście przezyli to, co ja gdy pierwszy raz nacisnąłem PLAY z jego płytami w kieszeniach odtwarzaczy.

Płyta jest juz w Polsce! (CLICK)

Już słyszałem, że są plany na zaproszenie całego projektu do Polski. Czy się uda? Trzymam kciuki. Co wy na to?

PS: Zdradzę, że gdy pierwszy raz zobaczyłem Sketches of Spain w tym wykonaniu w Tokio, to cena była taka sama (liczbowo) jak w Polsce, tyle, że w Tokio... w dolarach a u nas w złotych. Reasumując u nas prawie trzy razy taniej (choć i tak drogo, ale cóż, warto).

19:58, jazz-gazeta
Link Komentarze (2) »
Nick Cave - Śmierć Bunny’ego Munro - Dzisiaj premiera!
Druga powieść kultowego muzyka ukazuje się dwadzieścia lat po jego debiucie literackim ( Gdy oślica ujrzała anioła, 1989 ). "Śmierć Bunny’ego Munro" to powieść stylowa, porywająca, czasami gniewna, lecz zawsze sprawiająca czytelnikowi olbrzymią satysfakcję. Wszystko ze znakiem jakości JazzGazety.
poniedziałek, 21 września 2009
NA KONCERTACH W POLSCE - STRANGE ATTRACTOR
... czyli Dziwny Przyciągacz - koncerty ze znakiem jakości JazzGazety
Jednak zagrają.
Jak podają organizatorzy: koncert zespołu NOUVELLE VAGUE w Krakowie odbędzie się w ustalonym terminie, tj. w poniedziałek 21 września
Nowy Massive Attack
... czyli nie samym jazzem człowiek żyje
Not Two docenione przez Down Beat

W październikowym numerze prestiżowego pisma "Down Beat", w dziale poświęconym europejskiej scenie, zostało zaprezentowane polskie wydawnictwo płytowe "Not Two Records" Marka Winiarskiego - informuje Diapazon.

Więcej TUTAJ

14:01, jazz-gazeta
Link Komentarze (1) »
czwartek, 17 września 2009
Arve Henriksen w gronie nominowanych do Europejskiej Nagrody Jazzowej

Jak podaje strona Jazz Forum, znakomity norweski trębacz, który do wielkiego jazzowego świata wszedł przebojem znalazł się gronie nomonowanych do tej prestiżowej nagrody (CZYTAJ TUTAJ)

Tym samym szczególnie polecam wpis poniżej o wybitnej płycie Sketches of Spani której JazzGazeta patronuje w

Polsce!

henriksen (Kliknij na zdjęcie koniecznie!!!)

11:50, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 września 2009
Sketches Of Spain - Arve Henriksen - Maria Schneider & The Norwegian Wind Ensemble

Sensacyjna płyta i DVD, które wstrząsną fanami jazzu aspirującego do miana Sztuki!

arve henriksen CD

Album CD nagrany przed czterema laty - wydany dwa lata później

arve henriksen DVD Wyśmienita rejestracja koncertowa wydana w tym roku. Już dawno nic nie usadziło mnie w fotelu przed telewizorem na kilka godzin!

Do rzeczy.

Nadszedł czas abym podbił temperaturę wszystkim fanom Milesa Davisa, orkiestrowego grania w konwencji Gila Evansa, wyznawców geniuszu Marii Schneider i orędowników talentu rewelacyjnego trębacza z Norwegii, Arve Henriksena.

Ta historia jest trochę jak z bajki, i jak z bajki będzie jej epilog.

Kiedy 9 maja po ostatnim koncercie w Tokijskiej Orchard Hall postanowiłem zrealizować swoje plany i odwiedzić na kilka godzin Tower Records opodal Shibuya, nie wiedziałem, że największym plonem tych odwiedzin będzie odnalezienie czegoś, co było bardzo blisko.

Moją uwagę przykuł album norweskiego zespołu instrumentów dętych który towarzyszył trębaczowi o którym dużo słyszałem, jego samego nigdy nie słysząc. No i czowyiście była jeszcze Maria Schneider (nie trzeba komentować).

Jednak cena płyty wabiącej tytułem „Sketches of Spain” była jak zimy prysznic. Decyzja – skontaktować się z wydawcą w Europie. Tak zrobiłem.

Po wymianie jenego e-maila, raptem cztery dni później w skrzynce znalazłem DVD, które – jak miało się okazać za kilka godzin – wbiło mnie na cały wieczór w fotel przed telewizorem. Genialna muzyka – ikona, zjawiskowe wykonanie, perfekcyjna jakość realizacji nagrania, miód na serce i duszę.

I stało się. Pierwsza myśl, trzeba ten album pokazać szerzej w Polsce. Trzeba pokazać jak twórczo można zmierzyć się historią i pokazać coś, czego w oryginale nie było! Mail do norweskiego szefa The Norwegian Wind Ensemble (zespół obchodzi w tym roku 275 lat istnienia!!!), pytanie czy znaleźć mu dystrybutora w Polsce … i stało się. Nieocenione krakowskie GiGi już ma „na składzie” płyty (patrz TUTAJ).

 

Sam dostarczyłem kilka do tych, którzy jazz kochają i lubią ta miłością się dzielić.

Pierwsze echa są piękne! Wszyscy zakochują się w płycie od pierwszego przesłuchania. Jak ja. Niebawem będą dzielić się tym zasłuchaniem na radiowych falach i na łamach pism wszelkich.

Dlaczego? Bo to genialna płyta jest!

Kilka chwil tego klimatu można zobaczyć i usłyszeć TUTAJ

O zespole, jego historii przeczytać TUTAJ

O płycie DVD znajdziecie info TUTAJ

A o CD TUTAJ

 

UWAGA!!!

Niebawem konkurs – będzie do wydania jedna płyta. Za dzień, może dwa.

 

17:36, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
Archiwum