PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
niedziela, 28 lipca 2013
Nowa płyta i koncert Sex Mob
est już nowa płyta formacji Sex Mob. Europejska premiera albumu przewidywana jest na koniec lata natomiast polska premiera koncertowa w ramach Ery Jazzu 7 października !
JAZZANOVA live
Niemiecki nu jazzowy kolektyw wystąpi w Warszawie!
jaZZ i okolice
jaZZ i okolice Festiwal Muzyki Improwizowanej - jesień 2013
Stacey Kent
„The Changing Lights” - premiera 16 września, jesienią artystka wystąpi dwukrotnie w Polsce - 21 listopada w Warszawie (Palladium) oraz 22 listopada w Poznaniu (Sala Ziemi MTP)
piątek, 26 lipca 2013
GERI ALLEN - nowy album znakomitej pianistki
GRAND RIVER CROSSINGS: MOTOWN & MOTOR CITY INSPIRATION coś o Detroit, mieście legendzie, mieście bankrucie... Premiera we wrześniu
czwartek, 25 lipca 2013
Warsaw Summer Jazz Days 2013
- Tydzień Kolorowego Jazzu - tylko tutaj pełna relacja z Gazety Polskiej Codziennie
poniedziałek, 22 lipca 2013
9.Rybnik Blues Festival - o imprezie pisze Piotr Bukartyk
W dniach 20-21 lipca miał miejsce 9.Rybnik Blues Festival. Od 2013 roku Festiwal odbył się w nowej, konkursowej odsłonie. Zmieniły się również termin festiwalu, który do 2012 roku odbywał się w marcu oraz miejsce – ze sceny Rybnickiego Centrum Kultury festiwal przeniósł się w plener na estradę rybnickiego Kampusu akademickiego.
Pawlik & Brecker

Spektakularna światowa premiera albumu "NIGHT IN CALISIA" już 13 sierpnia. A jak ją anonsują najsłynniejsze portale dystrybucyjne?

Zobaczcie sami:

 
12:24, jazz-gazeta
Link Komentarze (2) »
środa, 17 lipca 2013
Blue Note Records - nowy rozdział (na pewno w Polsce)

News prosto z bazy:

Z ogromną przyjemnością prezentuję album Terence’a Blancharda zatytułowany Magnetic, który jest pierwszym wydawnictwem Blue Note Records publikowanym przez Universal Music Group International. W ten sposób symbolicznie rozpoczynamy współpracę z tą legendarną wytwórnią fonograficzną. W najbliższym czasie ukażą się na polskim rynku następujące albumy: Gregory Porter - Liquid Spirit, Robert Randolph - Lickety Split, Elvis Costello & The Roots,. Wspomnieć należy także najnowszy album The Wayne Shorter Quartet - Without A Net, który ukazał się kilka miesięcy temu ale oczywiście znajduje się w katalogu. Wayne Shorter ze swoim kwartetem wystąpi w najbliższy czwartek na koncercie w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2013.

 11:30, jazz-gazeta
Link Komentarze (1) »
Ladies Jazz Festival - podsumowanie imprezy piórem Maciej Farskiego

Dziewiąta edycja Ladies' Jazz Festival, tego jedynego cyklicznego festiwalu dam jazzu na świecie zakończona.

Po raz pierwszy w swej historii Festiwal nie gościł w tym roku w Teatrze Muzycznym. Z powodu, a może dzięki temu, że remont tego obiektu nadal trwa Festiwal zagościł, a także odkrył dla szerszej publiczności nowe miejsca koncertowe w Gdyni.

stacey

Gwiazdą rozpoczynającą tegoroczną edycję Ladies' Jazz Festival była znana polskiej publiczności Stacey Kent - bardzo dobra znajoma naszego festiwalu. Gościła już podczas pierwszej edycji Ladies' Jazz Festival w 2005 roku i wprawdzie nie był to jej pierwszy występ w Polsce, ale tak się złożyło, że właśnie od tego koncertu jej popularność w naszym kraju bardzo wzrosła, a i światowa kariera artystki ruszyła z kopyta - podpisała kontrakt z zasłużoną wytwórnią Blue Note, wydała uznane płyty, odbyła wiele tras. Być może jej koncert w nowo odrestaurowanej dawnej sali Izby Celnej Portu Gdynia przyczyni się do popularności tego miejsca na mapie koncertowej Polski.

Od dawna mieszkająca w Wielkiej Brytanii artystka znana jest przede wszystkim jako fenomenalna wykonawczyni repertuaru z tzw. American Great Song Book, kompozycji Ellingtona, Nat'a King Cole'a, Sinatry, Gershwina… Obecnie jednak jest jedną z najbardziej cenionych wokalistek niebrazylijskich śpiewających bosa novy - to ona jako jedyna gwiazda zagraniczna dostąpiła zaszczytu i śpiewa w Rio de Janeiro z okazji 80lecie sławnego na cały świat pomnika w tym mieście. Ma też na swoim koncie udane interpretacje piosenek francuskich.

I właśnie taki był jej koncert. Pogodny, bez zadęcia, bez napinania się, pełen znanych jazzowej publiczności motywów wprawiających członki w niekontrolowaną chęć przytupywania, tańca, klaskania… amerykańskie standardy przeplatały się z rytmami brazylijskimi pochodzącymi również z najnowszego, niewydanego jeszcze albumu - publiczność w Gdyni miała jako jedna z pierwszych na świecie poznać nowy repertuar Stacey.

Koncert zakończył wspaniale zinterpretowany armstrongowski What's a Wonderful World i następujące po nim bisy, kwiaty, podpisywanie płyt i rozdawanie autografów, a o czwartej nad ranem już gwiazda odlatywała na następne koncerty…

 war

Drugi dzień festiwalu to niezaprzeczalna diwa światowej piosenki: 56 przebojów na listach Billboardu, 12 nominacji i 5 statuetek Grammy (czy jakiś aktor ma pięć Oscarów???) oraz ponad 100mln sprzedanych płyt mówi samo za siebie. Tak znaczącej gwiazdy Ladies' Jazz Festival jeszcze nie gościł.

To prawda, że byłoby dużo lepiej i podnioślej, gdyby Dionne Warwick przyjechała 20 lat wcześniej, ale 20 lat temu nie było jeszcze Ladies' Jazz Festival…. Ponad siedemdziesięcioletnia dama i głos Bacharacha nie śpiewa już tak wysoko i jej dzisiejsze interpretacje odbiegają od tych znanych z płyt z lat 60, 70, 80 zeszłego wieku, ale każdy utwór zaśpiewany tego dnia w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia to był mega przebój, który śpiewała cała sala od pierwszych dźwięków pierwszego jej Grammy-przeboju Walk On Buy po "keep shining, keep smiling" odśpiewane na stojąco przez ponad tysiąc uszczęśliwionych gardeł.

Dionne Warwick znana jest z tego, że nigdy nie bisuje i tak było również tym razem, a tempo, w jakim opuściła salę jest godne najdzikszych czasów Rolling Stones z ich narkotycznych tras po USA w latach 70: zostały w garderobie tylko kartoniki po jedynym szampanie, jakiego pija p. Warwick, czyli Cristal…

Dionne Warwick była również jedyną do tej pory gwiazdą Ladies' Jazz Festival, która nie nocowała w Gdyni - miasto buduje wprawdzie lotnisko oddalone o 20min drogi od istniejącego już portu lotniczego w Gdańsku, ale hotelem o wysokim standardzie nie może się poszczycić od dawna…

Zarówno w piątek jak i w sobotę, po głównych koncertach w pachnącej nowością Kawiarni U Muzyk'uff odbyły się mini recitale polskich artystek. Zarówno Alicja Serowik jak i Gaba Janusz są absolwentkami gdańskiej szkoły muzycznej, wychowankami p. Krystyny Stańko, która była gwiazdą Festiwalu w bodajże 2007 roku i szanowni państwo, uważajcie na te dziewczyny - są re we la cyj ne!!! Już niebawem bilety na ich koncerty będą kosztować powyżej 100zł i pożałujecie, że ominęliście je teraz. Warto wypatrywać!

A festiwal zakończył tajemniczy od początku koncert Akiko z towarzyszeniem Marcin Olak Trio, które niekiedy rozrastało się do kwartetu za sprawą znanego z wielu konstelacji saksofonisty Ryśka Wojciula.

Nie ukrywajmy, znana niewielu artystka ubrana w tradycyjny strój gejszy i zgodnie z tradycją pomalowana na śnieżną biel na twarzy zaśpiewała swoje interpretacje rosyjskiego romansu, amerykańskich przebojów swingowych i ujazzowione ludowe pieśni japońskie. Dziwne? Skąd! Fantastyczne, tajemnicze, urokliwe, a z każdym ciepło, cieplej i entuzjastycznie przyjmowanym utworem początkowo nieśmiała gwiazda zaczęła pokazywać, że w kimono można nawet tańczyć buggie i być może właśnie ten koncert okaże się najlepiej zapamiętanym z całej tegorocznej edycji Ladies' Jazz Festival - o czym warto pamiętać, gdyż a/ Akiko nagrała ten koncert i wielce prawdopodobne, że pojawi się na płycie i b/ Artystka ma teraz mini trasę po Polsce i być może będziecie mogli zobaczyć i ocenić jej występ sami.

Maciej Farski  11:25, jazz-gazeta
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 15 lipca 2013
HIROMI The Trio Project
W ramach XIX MIĘDZYNARODOWEGO PLENEROWEGO FESTIWALU JAZZ NA STARÓWCE, na jedynym koncercie i po raz pierwszy w Polsce wystąpi utytułowana prestiżowymi nagrodami młoda gwiazda japońskiego jazzu, pianistka, kompozytorka HIROMI
czwartek, 11 lipca 2013
Bardzo autorski jazz
Za niespełna tydzień rozpocznie się festiwal Warsaw Summer Jazz Days. Liczący sobie ponad dwie dekady coroczny cykl prezentujący jazz we wszystkich jego kolorach, jest autorskim projektem Mariusza Adamiaka, człowieka, który zbudował potęgę imprezy ryzykując co roku własnym majątkiem - Piotr Iwicki Gazeta Polska Codziennie
KENNY GARRETT - PUSHING THE WORLD AWAY
Nowy album we wrześniu - już się cieszę
wtorek, 09 lipca 2013
Ale koncert!!!

wsjd3

12:32, jazz-gazeta
Link Komentarze (1) »
Radiowa Dwójka zaprasza na koncert Bester Quartet
„THE GOLDEN LAND” – PROJEKT GEBIRTIG
środa, 03 lipca 2013
U nas nowy DownBeat w wersji on-line

Issue

11:24, jazz-gazeta
Link Komentarze (1) »
Archiwum