PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
wtorek, 19 maja 2015
Obara zagra w ramach Jazz At Lincoln Center!

Polski saksofonista Maciej Obara ze swoim zespołem Obara International Quartet wystąpią na najlepszych festiwalach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych!

W ramach międzynarodowych edycji wrocławskiego Festiwalu Jazztopad w czerwcu 2015 r. polski saksofonista Maciej Obara wraz ze swoim zespołem Obara International Quartet rusza na podbój kolebki jazzu – Ameryki Północnej. Trasa po najsłynniejszych festiwalach przebiega przez Rochester, Ottawę, Edmonton, Vancouver oraz Nowy Jork. Obara to jedyny muzyk, po Tomaszu Stańce, który wystąpi na najważniejszych scenach jazzowych świata i zaczyna tworzyć nową kartę w historii polskiego jazzu na międzynarodowej arenie. Ostatni koncert trasy odbędzie się w klubie Dizzy's Coca-Cola, w Lincoln Center w Nowym Jorku, na najsłynniejszej scenie jazzowej świata! Jest to pierwszy w historii występ polskiego muzyka jazzowego w tej sali. Koncert będzie transmitowany na żywo z USA, a wydawcą płyty z tego koncertu, która ukaże się w 2016 roku, będzie polska wytwórnia For Tune z Warszawy.

25 czerwca – Rochester Jazz Festival – USA
26 czerwca – Ottawa Jazz Festival – Kanada
27 czerwca – Edmonton Jazz Festival – Kanada
28 czerwca – Vancouver Jazz Fest – Kanada
30 czerwca – Jazz at Lincoln Center New York – USA

Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Obara to saksofonista, który udowadnia, jak muzyka jazzowa może łączyć energię i otwarte formy, zachowując lekkość przekazu. Istotny wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańką. Obara wziął udział m.in. w międzynarodowym projekcie trębacza „Tomasz Stańko Special Project" podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stańko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki „New Balladyna Quartet".

Obara International Quartet to grupa, w której Maciej Obara gra ze zdobywcą dwóch Fryderyków 2014 pianistą Dominikiem Wanią oraz z czołówką norweskiej sceny jazzowej: kontrabasistą Olem Mortenem Våganem i perkusistą Gardem Nilssenem. Kwartet od kilku lat odnosi międzynarodowe sukcesy, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie. Obara i Wania to wielcy indywidualiści, którzy wypracowali swój własny język harmoniczny. Ekspresyjne solówki Macieja Obary – łagodzone nieco akordami fortepianu Dominika Wani – napędzane są nieokiełznaną energią perkusji i kontrabasu. Po latach poszukiwań Obara i Wania znaleźli równą sobie sekcję rytmiczną. Norwegowie to jedna z najbardziej nowoczesnych sekcji improwizatorskich w Europie z oryginalnym brzmieniem, skandynawskim feelingiem i wpływami muzyki rockowej. Polacy i Norwegowie tworzą międzynarodowy kwartet na najwyższym, światowym poziomie. W ostatnich trzech latach zespół występował w Japonii, Korei, Turcji, Norwegii, Niemczech, Anglii, Danii, Belgii, Maroko, Szwecji. Teraz przyszła pora na Amerykę Północną, czyli największe sceny jazzowe świata.

Obara International Quartet na You Tube:
https://www.youtube.com/watch?v=QWKEfgnP4I8
https://www.youtube.com/watch?v=1CjXDc_mZ6w

www.maciejobara.com
www.jazztopad.pl

14:06, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 maja 2015
"Simple Stories About Hope And Worries"
23 kwietnia krakowskim Harris Piano Jazz Bar odbyła się premiera płyty "Simple Stories About Hope And Worries" zespołu Piotr Budniak Essential Group, w skład którego wchodzą laureaci prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce i Europie, a sam lider to bezkompromisowy wizjoner, który zrezygnował z show-biznesu (LemON) dla realizacji swoich własnych, autorskich idei. Niewątpliwie taką ideą jest Piotr Budniak Essential Group - sekstet wykonujący kompozycje Budniaka będące połączeniem jazzowych korzeni z muzyką world i indie. Album z znakiem jakości JazzGazety
Archiwum