PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
środa, 23 maja 2007
Czy mówi Wam coś nazwisko Eugene Maslov?
Jeśli nie, to pewnie niebawem o nim usłyszycie!
Transgroove Konikiewicza
W czwartek 24 maja - w warszawskim jazzclubie Tygmont wystąpi Wojtek Konikiewicz. Zagra ze swoim sztandarowym projektem Transgroove, z którym miesiąc temu podbił serca fanów niekomercyjnej muzyki w Meksyku.
wtorek, 22 maja 2007
Może z innej działki?
Mija ćwierć wieku od chwili w której w naszej świadomości zaistniał najsłynniejszy harfista przełomu wieków, Szwajcar Andreas Vollenweider. Jednym z jego promotorów i odkrywców był nasz Michał Urbaniak.
Maceo mistrz stylu funk & funky!
Choć ma 63 lata, to jego muzyka cały czas poraża świeżością, energią i niespotykaną często witalnością. Album Maceo Parkera „School’s In!”, saksofonisty i kompozytora, który przez dwie dekady był filarem zespołu Jamesa Browna, to mieszanka wybuchowa funky i r’n’b.
Na coltraneowską nutę – czyli Branford i jego „Braggtown”
Choć w ostatnich czasie, z racji na osiemdziesiątą rocznicę urodzin Johna Coltrane’a, wydano wiele płyt dedykowanych pamięci mistrza, a drugie tyle wznowiono ze spuścizny nieodżałowanego „Trane’a”, to jednak tak solidnej płyty utrzymanej w duchu nieposkromionego Johna, nikt po za saksofonistą z klanu Marsalisów nam nie dostarczył.
Powrót do przeszłości, czyli masjtersztyk Diany
Sól ery swingu, zmysłowy głos liderki i genialnie zaaranżowaną Clayton/Hamilton Jazz Orchestrę, to wszystko dostajemy na albumie Diany Krall „From This Moment On”. Chyba najlepszej płycie w karierze kanadyjskiej artystki. Niebawem rusza cykl koncertów słynnej Kanadyjki w Las Vegas. Niestety, nie mamy biletów :-0
poniedziałek, 21 maja 2007
Programowo nieobojętny album Wyntona Marsalisa
O tym, że słynny trębacz lubi płyty z przesłaniem, pamiętamy od czasu,kiedy napisał swoją już dzisiaj zapomnianą operę "Blood on the fields". Czy „From the Plantation to the Penitentiary”, płyta aż ociekająca koniunkturalizmem i polityczną poprawnością podzieli los "Blood..."?
Nowy - stary album Abbey Lincoln
Tematy znane z wcześniejszych płyt słynnej wokalistki Abbey Lincoln, podobne jak piosenki wykonywane na koncertach, trafiły na jej nowy album. Oczywiśćie w nowych wersjach. Lepszych? Sprawdź sam.
Mniej ortodoksyjnie...
...czyli De-Phazz we Wrocławiu - 30 czerwca
niedziela, 20 maja 2007
Między Polską a Norwegią
W gdańskim studiu Polskiego Radia trwa sesja nagraniowa nowego albumu zespołu Loud Jazz Band. Ta aktualnie Norwesko-Polska formacja prowadzona przez mistrza gitary Mirosłąwa "Carlosa" Kaczmarczyka chce zaskoczyć wszystkich mieszanina nowoczesnego jazzu z językiem konwencji Return To Forever i brzmieniem trochę romantycznego Johna Scofielda.
Olo Walicki „Kaszëbë” - coś dla miłośników nowych brzmień
Na fali rozmaitych eksperymentów z muzyką rdzenna rozmaitych rejonów Polski, powstał album szczególny, inspirowany folklorem Kaszub. Na czele przedsięwzięcia stanął znakomity kontrabasista Olo Walicki
Dhafer Youssef - muzyk niewzykły
Dwa razy zagra w Polsce mistrz lutni oud. 25 maja posłuchają go fani w Katowicach (klub Hipnoza), dzień później wystąpi w warszawskiej Fabryce Trzciny
czwartek, 17 maja 2007
Szatańskie sztuczki z Bratem Rayem
Na okładce albumu ?Ray Sings, Basie Swings? wydanego przez Concorde Records widnieje dopisek ?Ray Charles + Count Basie Orchestra = Genius??, i w zasadzie wszystko staje się jasne. Tyle tylko, że trzeba nadmienić, że niniejszy album to efekt szarlatanerii.
Kuźnia radykalnych gitarzystów
Gdy pod szyldem wytwórni Favored Nations pojawia się nowa płyta, wyznawcy bezkompromisowej gry na gitarach zacierają ręce. Po albumach Steve’a Vaia i Larryego Coryella, pozycja sygnowana przez Vernona Reida i jego zespół Masque, postawi ich przed trudnym pytaniem: czym to się je?
Dziesięć znakomitych płyt w jednym pudełku
Debiutowali 36 lat temu, wówczas mało kto przypuszczał, że wejdą nie tylko dla kanonu rodzimego jazzrocka, ale staną się zjawiskiem dla wielu kultowym. Przebojem na naszym rynku jest dziesięciopłytowy zestaw ich albumów.
środa, 16 maja 2007
North Sea Jazz Festival - Roterdam 13- 15 lipca
Trudno wymienić wszystkie gwiazdy, ale tegoroczna obsada jest więcej niż porażająca.
wtorek, 15 maja 2007
Trzaska i jego Shofar w Warszawie
Dla mnie to jedna z ciekawszych foomacji trójmiejskich.
poniedziałek, 14 maja 2007
Nonkonformiści w akcji
Dwa artystycznie radykalne koncerty Noonana we Wrocławiu i Poznaniu
niedziela, 13 maja 2007
W środę coś tam zagramy...
...czyli Drum Freaks w Teatrze Małym
Bill Laswell’s Material i MM&W plus Scofield na jednym koncercie!
Już w lipcu na Warsaw Summer Jazz Days pojawi się sporo gwiazd. Jednak dojdzie do pewnej ciekawej zbitki wyżej wymienionych artystów w hali Torwaru, gdzie zagrają w czasie jednego festiwalowego wieczoru.
 
1 , 2
Archiwum