PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
piątek, 29 marca 2013
YELLOWJACKETS powraca z nowym basistą Felixem Pastoriusem
A RISE IN THE ROAD z gościnnym udziałem Ambrose Akinmusire już w czerwcu. A w Jazzgazecie, już dzisiaj o projekcie i planach grupy
środa, 27 marca 2013
NATALIE COLE

8 lipca 2013 Warszawa, Sala Kongresowa -  i wszystko jasne. 

20:23, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 marca 2013
Marcin Nowakowski - LIVE (akustycznie)
13 kwietnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpi saksofonista Marcin Nowakowski, a jego gośćmi będą m.in. Adam Sztaba i basista Roberto Vally. Organizatorami wydarzenia są Nu Music i Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
JOSHUA KWASSMAN
SONGS OF THE BROTHER SPIRIT - pełnometrażowy fonograficzny debiut saksofonisty i kompozytora
Grażynko, jesteśmy z Tobą w ten smutny czas...
09:54, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 marca 2013
MARC CARY
FOR THE LOVE OF ABBEY - nowy album pianisty już w czerwcu
środa, 20 marca 2013
Sir Simon Rattle i Berliner Philharmoniker czyli Mahler w 3D

rat

Czegoś takiego dotąd nie było. Na rynek trafia właśnie pierwszy album multimedialny, wydany w technologii blu-ray 3D, na którym uwieczniono koncert muzyki symfonicznej.

To już chyba tradycja, że prym w szukaniu muzycznej perfekcji wiodą Berlińscy Filharmonicy. za czasów Herberta von Karajana zarejestrowali setki godzin z myślą o kompletnie  zignorowanym przez świat melomanów standardzie laser-disc (Karajan utopił w badaniach nad tym standardem fortunę). Na szczęście, same rejestracje stały sie później kopalnią do kolejnych albumów DVD. Teraz nowy rozdział ponownie otwierają Berlińczycy, tyle, że chodzą już po udeptanym gruncie technologii blu-ray. Dzieki jej możliwościom dostajemy najwyższej aktualnie osiąganej jakości dźwięk zarówno stereo jak i wielokanałowy DTS-HD, oraz obraz takiej ostrości, że nawet nuty leżące na najbardziej oddalonych od nas pulpitach są tak ostre i wyraziste, że z łatwością rozczytujemy frazy Sergiusza Rachmaninowa czy Gustawa Mahlera. Dzieła tych dwóch kompozytorów pod batutą czołowego aktualnie kapelmistrza globu - Sir Simona Rattle'a wydawcy opublikowali tutaj nie przez przypadek.

rat3d

To właśnie ten program ("Tańce Symfoniczne" - Rachmaninowa i istny megahit sal koncertowych - I symfonia "Tytan" Mahlera) trafił na dysk za sprawa koncertu, który w ramach wielkiego tournee berlińczyków po Dalekim Wschodzie dali w Singapurze. 22 i 23 listopada  2010 roku publiczność szczelnie wypełniła sale w fantastycznym od strony architektonicznej Esplanade Theater on the Bay. I nie zawiodła się. Rattle wydobył z dzieł wszelki niuanse, zaś poziom artystyczny tej zaliczanej do grona najlepszych orkiestr świata sprawił, że choć muzycy interpretowali jedne z najbardziej wymagających partytur, bawili się ta muzyką. Muzycznie to absolutny artystycznie Mount Everest, a sama płyta z racji na techniczne nowinki potwierdza słuszność każdego słowa dyrygenta:

- Każda droga, często inna od poprzednich, jest dobra aby wprowadzić ludzi w świat muzyki poważnej - zdradza Rattle. Tutaj każdy może poczuć się jak muzyk orkiestry, bliskość kontaktu jest niemal namacalna, odczucie uczestnictwa w tworzeniu muzyki niemal absolutne.

Ma rację, zasiadając przed ekranem telewizora możemy poczuć się jak członek legendarnej berlińskiej orkiestry. Nawet, jeśli nigdy dotąd nie spędziliśmy nawet godziny na ćwiczeniu gam na skrzypcach.

Piotr Iwicki14:17, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
IVO PERELMAN
THE ART OF THE DUET, THE EDGE AND SERENDIPITY - premiera płyty niepokornego ducha free jazzu już 3 kwietnia
Anita Lipnicka & John Porter w Jazz Cafe
czyli... Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach
Aaron Diehl
The Bespoke Man's Narrative - album spod szyldu McAvenue Rec. już na rynku
THE ADORABLES
Zeena Parkins a z nią: Shayna Dunkelman & Preshish Moments
CÉCILE McLORIN SALVANT
WOMANCHILD - fonograficzny solowy debiut laureatki 2010 Thelonious Monk International Jazz Vocals Competition
ALEX CLINE
For People in Sorrow - Live at the 2011 Angel City Jazz Festival
poniedziałek, 18 marca 2013
Legenda powraca - czyli nie samym jazzem człowiek żyje
„In Concert” to tytuł nowego albumu koncertowego słynnej formacji Dead Can Dance. Do rak fanów płyta trafi 22 kwietnia a materiał został zarejestrowany podczas ostatniej trasy koncertowej formacji promującej pierwszy od 16 lat studyjny krążek „Anastasis”.
piątek, 15 marca 2013
Mazolewski & Gonzalez Komeda transkontynentalny
W poniedziałkowy wieczór zagrał w Warszawie kwintet niezwykły. Na jego czele stanęli Polak - Wojtek Mazolewski i Amerykanin z meksykańskimi korzeniami - Dennis Gonzalez. Artystów dzieli nie tylko pokoleniowa przepaść ale i kulturowe korzenie. Za to połączyła ich miłość do muzyki Krzysztofa Komedy oraz całego winylowego polskiego jazzu. (Piotr Iwicki - Gazeta Polska Codziennie)
DEEP PURPLE i ich nowy utwór
Moi ulubieńcy z szkolnych lat właśnie ujawnili nowy kawałek
JERZY MILIAN W CZECHOSŁOWACJI!
DZISIAJ UKAZUJE SIĘ „BLUES FOR PRAHA” Z NAGRANIAMI Z LAT 1965-66
czwartek, 14 marca 2013
Matt Dusk
My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook. Nowy album już w kwietniu
Władysław Komendarek prosi o wsparcie
... bardzo nietypowe...
Sensacyjny album...
Ron Carter, Donald Harrison, Wallace Roney, Marc Cary, Charnett Moffett, John Benitez na płycie... no właśnie, czyjego? Nie zgadniecie
 
1 , 2
Archiwum