PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
RSS
sobota, 28 lutego 2009
Nowy Down Beat i poważne wyznania...
czyli Joe Lovano zdradza (ale nie tylko)
czwartek, 26 lutego 2009
Madeleine Peyroux “Bare Bones”
Premiara nowej płyty tej niewzykle cenionej w Polsce (i nie tylko) artystki już w marcu. Jak widać czeka nas zatrzęsienie jazzowych premier spod szyldu kobiecej wokalistyki.
Gaba Kulka z płytowym kontraktem! I to jakim...
Jedna z najciekawszych postaci na naszej młodej scenie jazzowej i okołojazzowej podpisała kontrakt z wytwórnią Mystic Production. To może być jeden z najważniejszych momentów w karierze artystki, która ma zadatek na wielką światową sławę.
wtorek, 24 lutego 2009
ECM - Touchstones
... czyli mistrzowskie posunięcie Manfreda Eihera na czterdziestolecie firmy
poniedziałek, 23 lutego 2009
The Bad Plus...
... czyli kilka wrażeń po warszawskim koncercie
piątek, 20 lutego 2009
Archiwalny rarytas czyli Niemen na Jazz Jamboree
28 lutego 2009 nakładem Radiowej Agencji Fonograficznej Polskiego Radia ukaże się nowy album z archiwalnymi nagraniami Czesława Niemena. Dwupłytowy album zawiera unikatowe koncerty Niemena, zarejestrowane w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree w roku 1972 i 1975
czwartek, 19 lutego 2009
Cassandra Wilson - nowa płyta juz 23 marca! Ale czy faktycznie nowa?
Album laureatki ostatniego rozdania Grammy Award bazować będzie na popowych hitach.Nagrania na “Closer To You: The Pop Side” pochodzą z 7. płyt Cassandry wydanych pod skrzydłami wytwórni jazzowej Blue Note, która w tym roku obchodzi 70. rocznicę założenia
środa, 18 lutego 2009
Zadymka Jazzowa
W Bielsku (nie mylić z Białą) ruszył jeden z najfajniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Tym razem tytuł koresponduje z sytuacją pogodową
The Bad Plus - od soboty już w Polsce Dla nas o kilku istotnych rzeczach mówi kontrabasista - Reid Anderson

"To wyzwanie trafić do umysłu tych, którzy stronią od jazzu a przyszli jakimś zbiegiem okoliczności na nasz koncert, wiedząc, że gramy jazz niekoniecznie ich ulubiona muzykę. Jeśli wejdą w to co gramy, pójdą śladem naszych emocji, napięć, będą śledzić zakręty akcji, to udało się to o co nam chodzi – zająć kilka chwil z czyjegoś życia tak, aby przez tych kilka, kilkadziesiąt minut było może nie piękniejsze, ale inne" - mówi specjalnie dla Jazz Gazety Reid Anderson 

 the bad plus

Piotr Iwicki: To będzie wasza kolejna wizyta w Polsce. Jak wspominasz poprzednie koncerty?

Reid Anderson (kontrabasista The Bad Plus): Świetna publiczność, rozumie, co gramy, zna nasze płyty, świetnie reaguje na wydarzenia na scenie.

Wasza muzyka odwołuje się do hitów popu, rocka. Gracie Nirwanę, Bee Gees, Pink Floydów…

To chyba powrót do korzeni czyli czasu, gdy jazz kontaktował się z muzyką z danego okresu, dotykał muzyki granej dla współczesnej jemu publiczności, popu, musicalu. Ot, jazz to muzyka popularna więc z muzyki popularnej czerpie.

Czy hity gwiazd list przebojów to takie nowe standardy? Herbie Hancock kiedyś poświęcił piosenkom cały album nazywając go nota bene „The New Stadards”…

Standardy to jak Real Book, to zbór kanonu jazzu a tych piosenek nie gramy na jam session. Osobiście nie nazwałbym ich standardami. Raczej to tematy grane przez kilku jazzmanów bo tak im sie podoba.

Dlaczego Nirvana?

Chyba ze względu na melodyjność, „Lithium” tak ta piosenka ma coś z Coltrane’a, siłę tematu i ukryta energię.

Śpiewa z Wami na ostatnim krążku Wendy Lewis, jaki był klucz wyboru?

Wenda to czystość, prostota i osobowość, coś co idealnie pasowało do naszej układanki. Gdy szaleństwo wchodzi w warstwy instrumentalne, gdzieś musi być ład, spokój,. Ona to nam i słuchaczom dała. Idealna Pani do tego co chcieliśmy osiągnąc. Udało się, mam nadzieję że i Wy tak sądzicie.

Punk jazz, niektórzy mówią, że to właśnie gracie…

Spotkałem się z takim określeniem, ale to chyba z racji na energię, przekaz w konwencji free-jazz bez sztywnych granic. A nawet jeśli gdzieś je widzimy, niszczymy, przekraczamy. Jeśli tak pojmujesz idee punk jazzu, to gramy punk jazz.

Nie ja pojmuję, tylko inni. A w jakich miejscach lubicie grać najbardziej?

To nie kwestia pomieszczenia ale publiczności. Musimy ją porwać w nasza podróż, jak to się uda, to nie ma znaczenia, czy robisz to w hali, klubie czy na trawniku przed jakimś pałacem (Stara Królikarnia – przyp. autora), jak to miało miejsce w czasie naszego pierwszego koncertu w Warszawie.

Co zagracie tym razem?

Kilka nowych kawałków, ale oczywiście program z ostatniej płyty „:For All I Care”, Wendy jest z nami w trasie, więc niech śpiewa (śmiech).

Wasza muzyka nie daje się ostatecznie zdefiniować. Kochają was jazzfani ale i miłośnicy muzyki klubowej, rocka alternatywnego…

Muzyka bez granic? Granice są tylko w umyśle a emocje nie uznają granic. Albo coś się podoba, albo nie. To wyzwanie trafić do umysłu tych, którzy stronią od jazzu a przyszli jakimś zbiegiem okoliczności na nasz koncert, wiedząc, że gramy jazz niekoniecznie ich ulubiona muzykę. Jeśli wejdą w to co gramy, pójdą śladem naszych emocji, napięć, będą śledzić zakręty akcji, to udało się to o co nam chodzi – zająć kilka chwil z czyjegoś życia tak, aby przez tych kilka, kilkadziesiąt minut było może nie piękniejsze, ale inne.

No to czekamy i trzymamy kciuki!

Rozmawiał: Piotr Iwicki

 

10:18, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
The Bad Plus
Już w tym tygodnie polskie tournee słynnej formacji...
Rusza Era Jazzu
Zmysłowa HOLLY COLE , klezmerski DAVID KRAKAEUR i legendarny MACEO PARKER - gwiazdami wiosennej edycji ERY JAZZU
Melvin Taylor Chicago Blues Night czyli blusowe ostatki w Warszawie
chicagowski gitarzysta Melvin Taylor jest bardzo popularny w Europie, gdzie zdążył zdobyć sobie pozycję gwiazdy. Jest fenomenalnie uzdolniony i to w wielu wymiarach: potrafi zagrać jazzowo, ale w ostatnich latach zasłynął serią nagrań dla bluesowej wytwórni Evidence Music, dając się poznać jako artysta bluesowy. Niektórzy uważają go za najbardziej wyrazistego gitarzystę od czasów Steviego Ray’a Vaughana.
Blue Note
Poznańska tytularna filia słynnego nowojorskiego klubu jak zwykle kusi świetną oferta koncertową. Do głosu dochodzi tam nie tylko jazz, ale tutaj skupiamy się wyłącznie na czarnych rytmach i swingujących frazach. Jeśli ktoś trafi do Poznania w marcu, ma w czym wybierać!
Młodzi na start!
Czy wykreujemy nową gwiazdę jazzu? Wystartował Coke Live Fresh Noise - muzyczny program marki Coca-Cola skierowany do młodych muzyków. Na stronie programu młodzi artyści począwszy od 11 lutego aż do ogłoszenia decyzji Akademii o wyborze 20 szczęśliwców 16 marca br. mogą zakładać profile, umieszczać swoją muzykę oraz komentować utwory innych. Jak co roku, dwudziestu najlepiej zapowiadających się twórców nowych brzmień weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez cenionych w branży specjalistów. Po raz pierwszy w historii programu finaliści wystąpią pod koniec maja na specjalnym koncercie w Warszawie.
Jazzownia Liberalna i tłusty czwartek!
Już jutro rusza kolejny weekend w warszawskim jazz clubie. atrakcyjny weekend, nie tylko pod względem oferty koncertowej, ale również pod względem wyzwań smakowych... Wjazzd na koncerty tradycyjnie bezpłatny (!) - propozycja tym bardziej godna polecenia
Grand Piano
- album pod takim właśnie tytułem trafi niebawem do sklepów. Jego tropem Włodek Pawlik - artysta, sprawca tej znakomitej płyty ruszy w trasę koncertową.
sobota, 14 lutego 2009
Walentynki z Anną Maria
Koncerty walentynkowe Anny Marii Jopek w Jazz Cafe przez lata stały się piękną tradycją. O JazzGazecie nie zapomnieli organizatorzy. Tutaj ich list.
Jaco Pastorius - koniecznie kliknij "On"
Dzisiaj prawdziwa gratka dla jazzfanów (i nie tylko). TVP Kultura wyemituje koncert Jaco Pastoriusa. I to w zasadzie wszystko co można na ten temat napisać. No może prawie wszystko.
czwartek, 12 lutego 2009
Fryderyki 2009 - jazzowe nominacje

JAZZ

Jazzowy Album Roku

 

Piotr Baron

„Sanctus Sanctus Sanctus”

 

Herdzin, Podkowa, Wegehaupt, Konrad

„Belcanto Semplice”

 

Marcin Wasilewski Trio

„January”

 

Grzegorz Nagóski

„Dedication”

 

Aga Zaryan

„Live At Palladium”

 

Jazzowy Muzyk Roku

 

PIOTR BARON

GRZEGORZ NAGÓRSKI

ADAM PIEROŃCZYK

MICHAŁ TOKAJ

MARCIN WASILEWSKI

 

Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

GRZEGORZ NAGÓRSKI

RAFAŁ SARNECKI

ANIA STĘPNIEWSKA

 

 

13:39, jazz-gazeta
Link Dodaj komentarz »
Jazz Nad Odrą 2009
Znaymy pełną obsadę i szczegółowy program tegorocznej edycji popularnego festiwalu Jazz nad Odrą. Skład gwjazzd oraz szeroka panorama wszelkich nurtów współczesnego jazzu dowodzą, że impreza rośnie w siłę a jazzfanom żyje się dostatniej :-) Dalej: rozkład jazzdy koncertów głównych i satelitarnych
 
1 , 2
Archiwum