PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Nowy Roku Prosimy Kulturalnie
... czyli Leszek Możdżer, Aga Zaryan, Włodek Pawlik, Krzesimir Debski, Dionizy Piątkowski, John Porter, Milo Kurtis, Hubert Zadrożny, Apostolis Anthimos, Marek "Prezes" Laskowski - o kulturze na nowy 2016 rok Piotr Iwicki - Gazeta Polska Codziennie - 2 I 2016

Zamiast podsumowywać, wyliczać co było, utyskiwać, "Codzienna" patrzy w przyszłość. Rok 2016 może być rokiem dobrej zmiany dla naszej kultury. Wystarczy wsłuchać się w głosy samych artystów, producentów, kompozytorów aby stworzyć rodzaj mapy drogowej nie tylko dla muzyki ale sporej części całej naszej kultury.

Zdumiewającym jest to, że muzycy nie oczekują rewolucji. Jako jeden z nich, w dodatku publicysta nie pozostający głuchym na oczekiwania środowiska, śledząc liczne złe zmiany kilku ostatnich lat: fiskalne kłody, legislacyjne buble czy wreszcie doprowadzenie artystów do skraju przepaści finansowo-egzystencjalnej, sprowokowałem tych kilka wypowiedzi. 

codz2016

Leszek Możdżer - pianista i kompozytor

Chciałbym żeby Muzyka rzadziej była "zatrudniana" w szołbiznesie. Żeby była drogą poszukiwania samego siebie a nie narzędziem służącym do porównywania się z innymi. Chciałbym żeby szkoła zamiast uczyć podawania odpowiedzi uczyła stawiania pytań. Chciałbym, żeby lekcje historii przestały być historią wojskowości a stały sie historią kultury. Chciałbym żebyśmy zamiast uczyć dzieci zaczęli się uczyć od dzieci. Chciałbym żeby pieniądz zaczął symbolizować bogactwo a nie długi. No i na koniec chciałbym, żeby Ministerstwo Zdrowia przekształciło sie w Ministerstwo Zdrowia, Pomyślności i Wszystkiego Najlepszego. Tego wszystkim nam w 2016 roku życzę.

Aga Zaryan - wokalistka jazzowa

2016 to dla mnie rok symboliczny. Skończę czterdzieści lat, a czterdziestka to w moim mniemaniu wejście w wiek dojrzały. Człowiek ma za sobą liczne doświadczenia i w dużej mierze w jego rękach jest to jak spędzi drugą połowę życia. Nie ukrywam, że mam w związku z tym sporo oczekiwań względem siebie samej. Są sprawy do poprawienia i nauczenia się, trzeba też o siebie zadbać. Jestem zapisana do kilku lekarzy, żeby skontrolować to i tamto i mam zamiar regularnie ćwiczyć, żeby mieć siłę wychowywać dwóch małych synów i zajmować się muzyką. Ostatnio dotarło do mnie z wielką siłą, jak kruche jest ludzkie życie.
Trzeba o nie dbać! Co do planów zawodowych to są one owiane tajemnicą. Czeka mnie pracowity rok. Kiedy się coś nowego urodzi, z radością podzielę się dobrą nowiną. Na razie piszę teksty inspirowane tym co obserwuję wokół. Punktem wyjścia są przeżycia własne i bliskich mi osób. Życzę nam wszystkim, żebyśmy nigdy nie stali się cyniczni i żebyśmy żyli w Polsce otwartej na świat. Nie bojącej się różnorodności, bo to te cechy nas wzbogacają pod każdym względem i powodują, że kultura, na której mi zależy ma najlepszy grunt do rozkwitania. Marzę o prawdziwej solidarności między rodakami i dojrzałej demokracji.

Włodek Pawlik - pianista i kompozytor

Od Nowego Roku oczekuję, że będzie rokiem dobrej zmian w całej branży muzycznej. Z jednej strony cieszy obietnica przywrócenia starych zasad rozliczenia umów o dzieło, bez jakiegokolwiek pułapu, z drugiej zaś czas na odejście od opodatkowania 23 % VAT imprez kulturalnych. W poszukiwaniu dochodów budżetowych wylano dziecko z kąpielą, ograniczono dostęp obywateli do kultury, bowiem wiele domów kultury zwyczajnie zrezygnowało z zapraszania zespołów, teatrów czy kabaretów, bo przestało im na nie starczać pieniędzy. Oczywiście mega gwiazdy grające na wielkich festynach zawsze znajdą rynek zbytu, jednak jest wiele znakomitych zespołów, solistów, którzy nie goszczą na okładkach kolorowych pism w dodatku ograniczono im możliwość prezentacji. Fakt, że minister kultury jest  w Polsce pierwszy raz ministrem w randze wicepremiera, to moim zdaniem szansa ale i docenienie powagi kultury. To dobra prognoza.

Krzesimir Dębski - muzyk, kompozytor

Dużo dobrego życzę kolegom kompozytorom i ogólnie artystom ,bowiem eksport wartości intelektualnej cechuje wysoko rozwinięte społeczeństwa! Zdrowia i satysfakcji z pracy! Nie dajmy się! Miejmy nadzieję, że w Nowym Roku będzie kwitło życie artystyczne. W dużych miastach i zupełnie w malutkich ośrodkach w ostatnich latach powstało setki różnorodnych festiwali artystycznych, które stworzyły bardzo bogatą ofertę kulturalną o jakiej tylko marzyć może wiele bogatszych od nas krajów. Trzymajmy kciuki za ich organizatorów! Ale pamiętajmy też o instytucjach stale - tydzień w tydzień, organizujących życie artystyczne jak filharmonie, galerie, muzea itd. Oni także potrzebują wsparcia bo promują wspaniałe rzeczy. A osobiście liczę na gorące przyjęcie moich koncertów klasycznych, filharmonicznych i  jazzowych z zespołem String Connection jak i tych z muzyką filmową. Mam nadzieję, że tak też będzie w tym nowym sezonie koncertowym  i nagraniowym. Znów może ukaże się kilka płyt z moją muzyką. Może uda się też napisać kilka nowych utworów symfonicznych, jakiś film a może musical. W tym ostatnim gatunku bardzo się ostatnio rozsmakowałem.

Dionizy Piątkowski - szef festiwalu Era Jazzu

Nowy, nadchodzący rok zawsze nastraja mnie optymistycznie. Przerzucam nie zrealizowane  plany i pomysły… a potem  okazuje się , że niektóre wrzucam do kalendarza swoich koncertów. Teraz myślę o przewartościowaniu Ery Jazzu w projekt przede wszystkim promujący nowe lub nieznane nazwiska, brzmienia i stylistyki oraz  wydarzenia, które omijają nasze estrady. Często pomijamy także wspaniałe projekty naszych muzyków. Stąd moja festiwalowa Era Jazzu 2016 będzie już takim mocnym akcentem  do tego, co najciekawsze w  szeroko rozumianym jazzie. Stąd –jakby świadomie – w nowym roku – unikać będę zapraszania komercyjnych, popularnych i ogranych  gwiazd. Bo to jest pułapka w którą wchodzą wszystkie imprezy i festiwale. Chciałbym  w nowym sezonie - roku 2016 takiego przełomowego, innego myślenia w jazz-biznesie,  gdzie dyrektywą jest przede wszystkim sztuka, muzyka a nie merkantylność i komercja pomysłu. Wtedy szczęśliwi będą wszyscy: muzycy, słuchacze a pewnie i sponsorzy. Czego sobie i wszystkim w 2016 z całego serca życzę !

John Porter - muzyk rockowy

Mam nadzieje że 2016 będzie dla mnie bardzo udany, biorąc pod uwaga fakt, że mam trzy rożne projekty - wykonanie "Alice Left Wonderland",  jeden mroczny rockowy, którego na razie nie zdradzam i coś z zupełnie innej beczki. Oprócz tego gram mnóstwo solowych koncertów i widzę, że to sprawia przyjemność zarówno mi jak i słuchaczom. I niech tak zostanie na ten 2016 rok. A tak prywatnie, chyba musze trochę lepiej zadbać o siebie aby zwyczajnie na to wszystko mieć siłę (śmiech). W życiu całkiem prywatnym... nie mam czasu na nowy związek, zawalony jestem pracą i całą energie na nią poświęcam.

PS: No i pewnie jak wielu, czekam na nowa płytę P.J. Harvey.

Milo Kurtis - muzyk

Myślę, że niech rok 2016 będzie rokiem znakomitych koncertów, takich o jakich każdy sobie tylko zamarzy. Osobiście pragnę, aby właściwe miejsce znalazł wątek greckich artystów w dziedzictwie polskiej kultury. Marzy mi się wielki festiwal prezentujący tych wszystkich Greków, którzy od dekad mieszkają i tworzą  Polsce. Wiem, że zarówno artyści jak i fani nie przejdą nad takim przedsięwzięciem obojętnie a my - organizatorzy przekonamy decydentów o celowości takiego festiwalu.

Hubert Zadrożny - muzyk, działacz NSZZ Solidarność artystów

Całe muzyczne środowisko czeka na dobrą zmianę. Nie oczekuje czegoś jak gwiazdki z nieba ale przywrócenia cofniętej możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę grupom zawodowym, które zwyczajnie nie są w stanie pracować do 67 roku życia. Mówię o tancerzach baletu, muzykach grających na instrumentach dętych. W tych zawodach zdrowie i kondycja w znacznej mierze decydują o estradowej aktywności. To, że wicepremierem jest minister kultury to również szansa na zwrócenie uwagi na fakt, że środowiska kulturalne-artystyczne, teatralne czy orkiestrowe, to - jeśli chodzi o pracowników etatowych - najgorzej uposażona grupa zawodowa, najgorzej opłacana.

Apostolis Anthimos - muzyk, gitarzysta

Czego może życzyć na 2016 roku sobie i innym muzyk? Wspaniałych koncertów i artystycznych wrażeń, ale i większego zrozumienia, że branża muzyczna i cała kultura wymagają zapewnienia właściwych środków na jej zaistnienie w naszych rynkowych realiach. Aby przetrwać zalew produkcji zagranicznej, tej wspartej gigantycznym kapitałem, trzeba znaleźć mechanizmy dające handicap temu, co tworzymy w Polsce. Może to być zwiększony udział polskiej muzyki w ramówkach rozgłośni radiowych, a okazja nadarza się w czasie prac nad nowa ustawą medialną. Oczywiście prywatnie liczę, że dalej będziemy koncertować z SBB, sam też mam rozmaite plany, ale wierzę, że nie rozbiją się one o brak zainteresowania czy ignorancję tych, którzy posiadają pieczątki i w ich rękach leżą finansowe decyzje.

Marek "Prezes" Laskowski - producent, szef "Progresji"

Przede wszystkim życzę sobie i wszystkim fanom większej różnorodności na koncertowym rynku muzycznym. Jeśli ludzie, zwłaszcza młodzi, nie będą poszukiwać i zastanawiać się nad tym czego słuchają, polski rynek muzyczny obejmie całkowity marazm, każdy koncert będzie wyglądał i brzmiał tak samo, a wielkie korporacyjne agencje, które jedynie kalkulują zyski i tworzą „produkty” (a nie pomagają prawdziwym artystom w karierze) niepodzielnie zawładną scenami. Dlatego też chciałbym bardzo, żeby w 2016 roku nastąpiło przebudzenie, powrót do poszukiwań muzycznych. Za to cenię bardzo małe agencje, które wprowadzają na rynek nowych artystów i nowe gatunki muzyczne. Oczywiście jako właściciel klubu sam kalkuluję i przeliczam co mi się opłaca, ale im więcej indywidualizmu i oryginalności (często mylonej z pozerstwem) wypłynie w 2016 tym spokojniejszy będę o 2017 i kolejne lata. Bo tylko szczera sztuka broni się w zetknięciu z historią i pozostaje. Mam nadzieję że powyższa postawa przyczyni się do odrodzenia wszelkiego rodzaju subkultur i gatunków muzyki, która tak jak w latach 60-90 była motorem działań dla  ludzi kultury i ich menadżerów.

 

Wysłuchał: Piotr Iwickiniedziela, 03 stycznia 2016, jazz-gazeta

Polecane wpisy