PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Grammy 2016 - pierwsi laureaci
"- Każdego roku Akademia ma przywilej i honor przyznania nagrody tym, którzy mieli wielki wkład w nasz muzyczny przemysł, dziedzictwo kulturalne - powiedział Neil Portnow prezydent The Recording Academy. Wpływ nagrodzonych w tym roku artystów, producentów jest niepodważalny. Od lat wpływali na kształt branży i jeszcze długo ich dzieło ten wpływ będzie nadal wywierać" - Piotr Iwicki - Gazeta Polska Codziennie

Grammy 2016

Akademia przyznająca corocznie nagrody Grammy, ujawniła pierwszych artystów i ludzi branży muzycznej, którzy zyskali uznanie za całokształt twórczości bądź wkład w technologię i kształt muzycznego biznesu.

Jak udało nam się ustalić, za cały dorobek życia, wkład w sztukę i muzykę laury Lifetime Achievement Award otrzymają Ruth Brown, Celia Cruz, zespół Earth, Wind & Fire, Herbie Hancock, zespół Jefferson Airplane, Linda Ronstadt,  RUN DMC. kompozytor nowator - John Cage, Fred Foster. Nagrodę Trustees otrzyma Chris Strachwitz. Firma EMT oraz Dr. Harvey Fletcher zostaną nagrodzeni Technical Grammy Award. Specjalna ceremonia wręczenia tych nagród odbędzie się wiosną niezależnie od słynnej gali.

hh1

Wśród laureatów corocznie znajdują się zarówno ci, którzy już od nas odeszli jak i artyści i ludzie przemysłu muzycznego nadal aktywni. Tegoroczni laureaci nagrody za całe życiowe osiągnięcia to Ruth Brown, artystka która karierę rozpoczęła maja 4 lata jako chórzystka w kościele. Przeszła typową drogę od śpiewania w chórkach po solowe występy. Dzisiaj uznawana jest za ikone R'n'B słynącą z piosenek "I'll Wait For You," "I Know," "5-10-15 Hours," i "Mambo Baby". Znana też była jako aktorka teatralna. zmarła w 2006 roku. Klejna laureatka to Celia Cruz, gwiazda salsy, nazywana wręcz Królową Salsy. Wydała 23 albumy o statusie złotych płyt została odznaczona United States National Medal of Arts, zdobyła też trzy Grammy oraz cztery tzw. Latynoskie Grammy (zmarła w 2003 roku). Sześciokrotni zdobywcy Grammy, zespół Earth, Wind & Fire to kolejni laureaci, ikony muzyki tanecznej z pogranicza popu , soulu i R'n'B. Uznaje się ich za najbardziej wpływową formację XX wieku w tych nurtach muzyki. Jej członkowie: Philip Bailey, Larry Dunn, Johnny Graham, Ralph Johnson, Al McKay, Fred White, Maurice White, Verdine White i Andrew Woolfolk stworzyli kanon brzmienia uznawany za jeden z fundamentalnych dla muzyki tanecznej czarnoskórych Amerykanów. Począwszy od  1969 roku mieli 7 numerów I na liście singli i 8 albumów włączonych do TOP 10. Zdobyli 50 złotych i platynowych płyt sprzedanych w łącznym nakładzie ponad 90 milionów sztuk! To plasuje ich w gronie najlepiej sprzedających się artystów wszechczasów. Nagrodę za całokształt otrzyma również gigant jazzu, Herbie Hancock.  Jeden z najbardziej szanowanych jazzmanów, artysta który wielokrotnie wywierał wpływ na rozwój gatunku i jak mało kto udanie wprowadził do jazzu elementy elektroniki, hip-hopu. Uznawany jest za prekursora funku i fusion jazzu. Zdobywca 14 nagród Grammy , twórca hitów i standardów jak "Maiden Voyage" czy "Rockit," uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci rynku muzycznego. Ten sam laur co Hancock otrzymają również Marty Balin, Jack Casady, Spencer Dryden, Paul Kantner, Jorma Kaukonen i Grace Slick czyli ekipa zjednoczna pod szyldem słynnej formacji Jefferson Airplane. Pionierzy muzycznej kontrkultury, rocka psychedelicznego, gwiazdorzy największych legendarnych rockowych festiwali: Monterey (1967), Woodstock (1969) i Altamont (1969). Ich przeboje, "Somebody To Love" i "White Rabbit" magazyn Rolling Stone zaliczył do grona 500 najważniejszych utworów wszechczasów.

Uznanie rady Akademii Grammy zyskała również  Linda Ronstadt, artystka balansująca między rockiem a country, jedna z najwybitniejszych piosenkarek, zdobywczyni platynowych płyt oraz dziesięciokrotna zdobywczyni Grammy w kategoriach od popu, muzyki latynoskiej po musical. Listę nagrodzonych dopełnia RUN DMC czyli Darryl "DMC" McDaniels, Jason "Jam Master Jay" i nieżyjący Mizell oraz Joseph "Reverend Run" Simmons, grupa tworząca jedno z najbardziej wpływowych zjawisk i najbardziej znanych w rapie. Byli pierwszym zdobywcą złotej płyty w tym gatunku muzyki, mieli też nominacje do Grammy. Jako pierwsza grupa hip-hopowa zdobyli platynowa płytę za "King Of Rock" (1985), i pierwszy certyfikat albumu multiplatynowego - Raising Hell (1986).

Wśród innych przyznanych nagród (w tym Trustess Award honorującej nieżyjącego już nowatora i wizjonera awangardowej muzyki współczesnej - Johna Cage), jest też wątek polski. Technicale Grammy Awarad otrzyma pośmiertnie fizyk, innowator, twórca audiometru - Dr. Harvey Fletcher. W świecie muzycznym uznawany za ojca formatu stereo. Eksperymentował z nagraniami oddającymi przestrzeń sal koncertowych a jego współpraca z Leopoldem Stokowski i prowadzoną przez Polaka Philadelphia Orchestra, zaowocowała ponad setką nagrań. O jakości jego dokonań świadczy fakt, że gdy testował je na słuchaczach, nie potrafili odróżnić kiedy słyszą prawdziwą orkiestrę a kiedy nagranie. W kategorii technicznych Grammy laur otrzyma też berlińska firma EMT (Elektro-mess-technik)  producent najwyższej klasy gramofonów ale i wynalazcy tzw. płyty pogłosowej EMT 140 Reverberation Unit, czyli pierwszego urządzenia dodającego do dźwięku w czasie nagrania, pogłos. Taka zainstalowana w słynnym studiu nagraniowym przy londyńskiej Abbey Road płyta, słyszalna jest (a w zasadzie efekt jej działania) na nagraniach The Beatles i Pink Floyd.

Piotr Iwicki - Gazeta Polska Codzienniepiątek, 15 stycznia 2016, jazz-gazeta

Polecane wpisy