PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
ERNIE WATTS
już jutro w Warszawie na Finał 18 festiwalu Jazz na Starówce. Polecamy bardzo gorąco!

W tę sobotę, 25 sierpnia na  finał XVIII Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w W-wie wystąpi jeden z najbardziej cenionych n świecie muzyków jazzowych, legenda amerykańskiej sceny jazzowej - Ernie Watts Quartet.

Słynny saksofonista występował m.in. z The Rolling Stones i Frankiem Zappą.  Dwukrotny laureat Grammy, muzycznego Oscara od lat  współtworzy słynny Quartet West Charliego Hadena.

„Jest jednym z największych saksofonistów tenorowych u szczytu formy - Ian Patterson - „All About Jazz”

Ernie Watts. Legenda amerykańskiej sceny jazzowej należy do najbardziej wszechstronnych i uznanych saksofonistów na świecie. W swojej ponad 40- letniej karierze zdobył dwukrotnie prestiżową nagrodę Grammy, występował w ponad 500 projektach muzycznych od Cannonballa Adderley`a począwszy, na Franku Zappie skończywszy. Współpracował z takimi sławami jazzu, jak: Jack DeJohnette, Kenny Barron, Jean-Luc Ponty, Jimmy Cobb, Marc Whitfield, pojawiał się często w nagraniach i koncertach The Rolling Stones. Krytycy podkreślają, iż sukces wielu wydawnictw fonograficznych takich sław, jak Charlie Haden ( Quartet West) czy Pat Metheny jest także udziałem tego wszechstronnego saksofonisty. Ernie Watts wydał 18 autorskich albumów.

 

Artysta po uzyskaniu dyplomu Berklee College Of Music w Bostonie rozpoczął ponad dwuletnią (1966-68) współpracę w “Tonight Show”. Przez ponad dekadę angażował się do różnych, z czego najciekawsze okazały się koncerty i nagrania z zespołami Jeana Luca Ponty’ego, Cannonballa Adderleya (1972) i Leonarda Feathera..Pod koniec lat 70.  związał się z popularną jazzrockową grupą gitarzysty Lee Ritenoura (od 1977). Dużo koncertował i nagrywał,  z Sadao Watanabe'em  (1977-78), Anitą O’Day (1978), J.J. Johnsonem (1980) oraz ponownie z G. Wilsonem.

Sukcesem dla Wattsa okazał się udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu “Chariots Of Fire”, gdzie jazzmana nagrodzono (1982) prestiżowym Oskarem. Niezwykle ważne okazały się nagrania saksofonisty z Tomem Scottem, Stanleyem Clarkiem (1983), cykl płyt i koncertów z Lee Ritenourem (1983-84), eksperymentalny jazz w ramach Liberation Music Orchestra Charliego Hadena oraz nagrania z własnym kwartetem. Ciekawym okazały się nagrania realizowane pod własnym nazwiskiem, zwłaszcza albumy dla oficyny JVC. Nagrania te spowodowały, że jazzowa publiczność zwróciła baczniejszą uwagę na modern jazzową konwencję zaproponowaną przez muzyków, którzy dotąd współpracowali w przeróżnych stylistykach (np. pianista Jasper Van’t Hof, Gerri Allen, Jack DeJohnette, Eddie Gomez, Steve Swallow).

Muzykowi towarzyszyć będzie The European Quartet  w składzie: Christoph Sanger - piano, Heinrich Koebberling - drums, Rudi Engel - bass.

 

Motto artysty „wierzę, że moja muzyka jest płynącym przeze mnie boskim głosem, energią która ma być użyta w dobrym celu”.

piątek, 24 sierpnia 2012, jazz-gazeta

Polecane wpisy