PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Wojtek Mazolewski wydaje płytę w USA i koncertuje w Paryżu
uż dziś 13. czerwca 2012 Wojtek Mazolewski wystąpi w Sunset Jazz Club w Paryżu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej ze swoim zespołem MAZOLEWSKI BUND BAND.

Wojtek Mazolewski i Denis Goznalez po raz pierwszy spotkali sie w 2010 roku na zaproszenie tego pierwszego. Rozpoczęli współpracę pod nazwą Wojtek Mazolewski Trio Feat. Dennis Goznalez. 

W takim też składzie zagrali trasę koncertową i spotkali się w studio. Efekty tego pierwszego spotkania studyjnego będziemy mogli podziwiać już niebawem, ponieważ materiał zostanie wydany w październiku tego roku w nowej oficynie wydawniczej Fortune Records. 

Natomiast już teraz możemy się cieszyć efektami ich drugiego spotkania z roku 2011. Nakładem amerykańskiej Tree Fall Sounds ukazuje się bowiem właśnie na winylu płyta : Dennis Gonzalez YELLS AT EELS feat. W. Mazolewski i M. Pospieszalski

 

 

Już dziś 13. czerwca 2012 Wojtek Mazolewski wystąpi w Sunset Jazz Club w Paryżu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej ze swoim zespołem MAZOLEWSKI BUND BAND. Jest to żydowski projekt muzyczny gdańskiego basisty, frontmana zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Inspirowane pieśniami Bundu i pieśniami powstańczymi warszawskiego getta jazzowe improwizacje mają zaskakującą siłę przekazu. Jest w nich tragizm, żal, bunt, odwaga i nieprzejednana chęć natychmiastowej rewolucji. Ale jest i wyciszenie, chwila refleksji, jakby cisza przed walką.

 

Zaproszeni przez Polski Instytut w Paryżu muzycy wystąpią w składzie: 

MAZOLEWSKI BUND BAND

Wojtek Mazolewski - kontrabas

Marek Pospieszalski - saksofon

Oskar Torok - trąbka

Paweł Kaczmarczyk - piano

Joanna Duda - piano elektryczne

Michał Bryndal - perkusja

 

Koncert w Paryżu:

 


Dennis Gonzalez YELLS AT EELS feat. W. Mazolewski i M. Pospieszalski

 

"Kierowany przez światowej sławy trębacza i kompozytora Dennis Gonzalez YELLS AT EELS jest oparty na najlepszej mieszance  gatunków avant-garde/hard-bop/free-jazz. Muzyk tworzy ten zespół wraz z synami: Aaronem (kontrabas) i Stefanem (perkusja) i dodatkowo daje połączenie awangardowych kompozycji kompozytora z instrumentarium Aarona i  Stefana, czyli wpływami  punka / metalu / grindcoru, by stworzyć niepowtarzalne dźwiękowe doświadczenie, które przemawia do samej duszy każdego miłośnika muzyki w ogóle.

Winyl “Wind Streaks in Syrtis Major” został nagrany w gdańskim oddziale polskiego radia - do amerykańskich muzyków dołączyli: Wojtek Mazolewski (bas) i Marek Pospieszalski (tenor sax). Razem kwintet jest przykładem współpracy najlepszych muzyków z Dallas oraz świetnymi przedstawicielami sceny polskiej i daje to jakość, która jest naprawdę imponująca. Tak wiele warstw, tyle pasja, tyle duszy ...

Dennis Gonzalez oprócz pracy z Dennis Gonzalez Yells at Eels, wydał 40 płyt, założył w Dallas wytwórnię daagnimRecord, koncertował w Azji, Europie, Ameryce Środkowej, na Kubie, Dominikanie i w największych miastach Ameryki Północnej w ostatnich 24 latach.


Dennis Gonzales Yells at Eels (wydali 5 płyt) świętuje 13 lat istnienia zespołu wydaniem ich pierwszego winylu 7" - “Wind Streaks in Syrtis Major” w amerykańskiej wytwórni Tree Fall Sounds."

 

RELACJA Z KRAKOWSKIEGO KONCERTU

"(...) Tak zaczęła się szalona, jazzowo-punkowa jazda. Kolokwializm - być może - jednak trudno lepiej opisać to, co działo się na scenie Literek. Mieszające się w dzikim tempie i wolumenie powykręcane linie melodyczne, zniekształcone tematy rockowych klasyków, chropowate dźwięki i wiele przenikających się struktur muzycznych raz unosiło, raz niemiłosiernie mordowało. Nic w tym złego - każdy fan free jazzu jest też trochę masochistą. A śledzenie improwizacji każdego z wykonawców czy już sama obserwacja ich zachowania na scenie dawała rozrywkę zmysłom.(...)

Prawdziwy "show time" nastąpił jednak przy połączeniu sił wszystkich artystów. Forma wypracowana przez kwintet przypomniała o punkowych, grind-core'owych i rockowych korzeniach wszystkich muzyków - choć do dyspozycji wciąż mieli tylko kontrabasy, trąbkę, saksofon i perkusję. Anarchistyczna energia popłynęła przez małą salę, szczelnie wypełnionego klubu w post-industrialnym klimacie. Bunt, pozorny chaos, dźwięki raz agresywne, raz ukojone, preparowanie instrumentów - było tu miejsce na wszystko.(...)

Dennis Gonzales jest cenionym w Teksasie kompozytorem, muzykiem, artystą wizualnym i dziennikarzem radiowym. Na ścieżce swojej jazzowej kariery spotkał m.in. Johna Purcella, Johna Blake'a czy Kelvyna Bella, a także Johna Cartera i Henry Franklina. Wojtek Mazolewski to z kolei najbardziej chyba dziś ceniony muzyk jazzowy młodego pokolenia. Liczne nagrody i wyróżnienia stale to potwierdzają - przedostatnia płyta kwintetu Mazolewskiego "Smells Like Tape Spirit" otrzymała tegoroczną nagrodę programu 3. Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, a najnowszy album drugiego jego zespołu Pink Freud "Horse&Power" zbiera obecnie entuzjastyczne recenzje. 

 

Połączenie sił tak wybitnych i wolnych umysłów muzycznych musiało poskutkować wybuchem nieograniczonej energii"  - co można sprawdzić na zarejestrowanym w gdańskim radiu winylu, który ... został właśnie wydany w USA. Pozycja konieczna dla każdego poszukującego sluchacza. 

Zdjęcia z koncertu w Gdańsku z festiwalu Jazz Jantar 2011:

 

Film z trasy 2011 - Gdańsk, Warszawa, Kraków:

 środa, 13 czerwca 2012, jazz-gazeta

Polecane wpisy