PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI
Trasa koncertowa AKURAT i RADIO BAGDAD pod patronatem Stowarzyszenia Nigdy Więcej

W marcu i kwietniu 2011 odbędzie się kilka koncertów pod dobrze znanym hasłem Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Są to pełnowymiarowe i bardzo energetyczne koncerty zespołów AKURAT i Radio Bagdad, które zaprezentują swoje najlepsze koncertowe kawałki.
Przy okazji koncertów odbędzie się wystawa pokazująca działalność stowarzyszenia "Nigdy Więcej" pod hasłem "Razem przeciwko rasizmowi". Będzie można obejrzeć działania związane z takimi kampaniami jak "Muzyka przeciwko rasizmowi", "Wykopmy rasizm ze stadionów", czy "Nazizmu nigdy więcej na allegro". Dodatkowo będzie istniała możliwość spotkania z aktywistami zajmującymi się na co dzień działaniami na rzecz tolerancji i praw człowieka.

Wojciech YELLOW Żółty (wokalista, gitarzysta AKURAT): Zaprosiliśmy do współpracy stowarzyszenie Nigdy Więcej bo chcieliśmy by ta trasa miała dodatkowy walor oprócz muzycznego. By zyskała dodatkowy społeczny sens. Nawet, użyję tutaj niepopularnego wśród młodzieży słowa, "edukacyjny". Wiem, że na jego brzmienie niektórym robi się niemiło ale w tym wypadku chodzi o coś co ma nas rozwinąć i zachęcić do refleksji. Myślę, że wielu ludzi, i na to liczymy, usłyszy o działalności  Nigdy Więcej  po raz pierwszy, a co za tym idzie poszerzy swoją percepcję na otaczający świat. Dlatego, na pewno, jest to wartość naddana tej trasy.

marcowa odsłona trasy MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI:

10.03. czwartek – Toruń klub Od Nowa godz. 19:00
11.03. piątek – Gniezno klub Młyn godz. 19:00
12.03. sobota – Gdynia klub Ucho godz. 19:00
13.03. niedziela – Koszalin klub Kreślarnia godz. 19:00
17.03. czwartek – Zielona Góra klub Kawon godz. 19:00
18.03. piątek – Szprotawa klub Stodoła godz. 19:00
19.03. sobota – Piła klub Barka godz. 19:00

pełna lista koncertów dostępna na stronach:
www.akurat.pl
www.radiobagdad.art.pl
www.nigdywiecej.org

teledyski:
http://www.youtube.com/watch?v=c2sz9yWdq04
http://www.youtube.com/watch?v=sLWf1BkMoBs

link do materiałów prasowych:
http://peefmusic.wrzuta.pl/plik/02XH5F8mYvK/muzyka_przeciwko_rasizmowi


AKURAT:
Niektórzy porównują AKURAT do The Madness, inni do Manu Chao. Z rodzimych gwiazd najbliżej mu do Kultu, Daabu, czy Dżemu. Pewne jest jednak to, że AKURAT wypracował swój własny, rozpoznawalny styl, a jego twórczość najłatwiej opisać używając słów: rock + reggae + ska + energia + niebanalne teksty.
AKURAT od kilku lat niestrudzenie koncertuje w całej Polsce, kilkanaście razy odwiedzał też zagranicę. Jest prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i bywalcem wielkich festiwali muzycznych (nie tylko w kraju).
Dziś AKURAT to w pełni dojrzały i profesjonalny zespół, który nic nie stracił ze swej młodzieńczej witalności. Gra zdecydowanie rockowo, jednak nadal sięga po figury rytmiczne rodem ze ska i reggae. Żywiołowi wokaliści i gitarzyści, dobrze brzmiące dęciaki i sprawna sekcja rytmiczna, stanowią o sile zespołu, którego każdy kolejny singiel wędruje w górę list przebojów.


RADIO BAGDAD:
Radio Bagdad to połączenie energii, wokalnych melodii i kontestacji. Wypracowana dewiza - oszczędność formy i maksimum ekspresji, najlepiej uwydatnia się na koncertach. Zespół stylistycznie oscyluje na styku rocka, punka, rock'n'rolla i indie. Trio powstało wiosną 2004 roku w Gdańsku. Ma na swoim koncie dwie płyty: "Słodkie koktajle Mołotowa" (2007), "Kupując czerń" (2009) oraz ponad 250 koncertów.



NIGDY WIĘCEJ:
Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" przeciwdziała rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji.
Istnieje od 1996 roku, zostało założone z inicjatywy działaczy nieformalnej, młodzieżowej Grupy Antynazistowskiej (GAN), funkcjonującej już od roku 1992.
Od 1994 r. ukazuje się magazyn „NIGDY WIĘCEJ”, jedyne w Polsce specjalistyczne czasopismo poświęcone w całości problemom rasizmu i walki z nim. Na łamach „NIGDY WIĘCEJ” gościli m.in. Marek Edelman, Władysław Bartoszewski, Jerzy Kluger, Andrzej Szczypiorski, Henryk Grynberg, Michał Głowiński, Andrzej Zoll, ks. Michał Czajkowski, Konstanty Gebert, Max Cegielski, Stanisław Obirek i wielu innych wybitnych autorów, specjalistów w dziedzinie ksenofobii i rasizmu. Jednym z pierwszych sympatyków i przyjaciół Stowarzyszenia był Jacek Kuroń. Wsparcia w różnej formie udzielali też między innymi Jan Karski, Szymon Wiesenthal i Jerzy Giedroyc.


Kampania „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”  - brali w niej udział wykonawcy różnych gatunków muzycznych i za pośrednictwem ich twórczości udało się wyjść z pozytywnym przesłaniem do setek tysięcy słuchaczy. Pod hasłem kampanii odbywają się koncerty i festiwale, zaś muzycy zamieszczają jej logo na swoich płytach. Wydanych zostało siedem płyt składankowych pod hasłem „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” z udziałem wielu znanych artystów z Polski i zza granicy. W ramach kampanii Muzyka Przeciwko Rasizmowi współpracowali m.in. Krzysztof Grabowski Grabaż, Tymon Tymański, Muniek Staszczyk, Maciej Maleńczuk, Robert Brylewski, Lech Janerka, Maciej Zembaty.

niedziela, 27 lutego 2011, jazz-gazeta

Polecane wpisy