PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Israel ‘IZ’ Kamakawiwo’ole
Alone in IZ world - premiera 25 lutego

IZ

Israel ‘IZ’ Kamakawiwo’ole - wokalista wyglądający jak Budda, śpiewający tenorowym głosem o słodkiej barwie i grający na niewielkim instrumencie jakim jest ukulele. Jeden z najbardziej popularnych wykonawców world music, mimo milionów sprzedanych płyt oraz uznania na całym świecie, wciąż pozostaje znany niewielkiemu gronu odbiorców.

 

Urodził się i mieszkał na Hawajach. Wraz ze swoim bratem Skippym, Louisem "Moonem" Kauakahim, Samem Gray'em i Jeromem Koko założył w połowie lat 70-tych formację Makaha Sons of Ni’ihau. Grupa zadebiutowała w 1976 roku płytą „No Kristo” 
i wkrótce stała się najpopularniejszym zespołem wykonującym tradycyjną muzykę hawajską. W 1991 roku ukazał się ich ostatni album nagrany w składzie z Israelem, „Hooluana”.

 

W 1990 roku wokalista zdecydował się rozpocząć karierę solową. Debiutancki album „Ka 'Ano'i” przyniósł mu nagrody i uznanie na Hawajach, ale dopiero płyta „Facing Future” z 1993 roku stała się przepustką do międzynarodowej sławy. Popularność zdobył przeróbką utworu z repertuaru Judy Garland, „Over The Rainbow” znajdującej się m.in. na „Alone in IZ world.”. Proste i bezpośrednie wersje Israela spodobały się osobom związanym z przemysłem filmowym i branżą reklamową. Jego utwory wykorzystano w takich kinowych przebojach jak „Joe Black”, „50 pierwszych randek” czy „Szukając siebie” oraz licznych reklamach.

 

Wśród zagorzałych fanów muzyka są Bette Midler, Adam Sandler, Jim Carey, Sarah Jessica Parker, Sean Connery, Drew Barrymore, Dean Koontz, Paul Simon, Jimmy Buffett, Jon Favreau, New Benny Agbayani (gracz New York Mets), reżyser Martin Brest oraz producenci John Wells i Zalman King. Angelina Jolie użyła „Over the Rainbow” w filmie poświęconym pamięci swojej matki zmarłej w 2007 roku.

 

Israel ‘IZ’ Kamakawiwo’ole ważył 343 kilogramy przy wzroście 188 cm. Zmarł 26 czerwca 1997 roku w wieku 38 lat w Centrum Medycznym w Queen's w Honolulu. Pośrednią przyczyną śmierci była otyłość i związane z nią choroby układu oddechowego. W dniu pogrzebu opuszczono flagę do połowy masztu, zaś trumnę z drzewa koa wystawiono na widok publiczny w budynku Kapitolu w Honolulu. W ceremonii pożegnalnej uczestniczyło dziesięć tysięcy ludzi. Tysiące osób przybyło na ceremonię rozsypania jego prochów na Oceanie Spokojnym w Mākua Beach 12 lipca 1997.

 

 

Israel ‘IZ’ Kamakawiwo’ole

“Alone in IZ world”

 

Lista utworów:

 

 1. Mona Lisa
 2. Kaleohano
 3. `Ulili E Israel
 4. Hawaii Medley: Hanohano Wale No Na Cowboy / Ka Huila Wai
 5. Hi'ilawe Israel Kamakawiwo'ole
 6. Henehene Kou 'Aka
 7. Ahi Wela / Twinkle Twinkle Little Star
 8. 'Opae E
 9. Starting All Over Again
 10. Over The Rainbow
 11. Panini Pua Kea
 12. La 'Elima
 13. In This Life/Health (hidden track)
piątek, 28 stycznia 2011, jazz-gazeta

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: JOLA, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/01/31 22:57:27
ZA WCZEŚNIE ODSZEDŁ ZBYT MAŁO GO POZNAŁO DZIĘKI NIEMU ŚWIAT MIAŁ SZANSE STAĆ SIĘ LEPSZY A SZKODA
-
Gość: , *.198-243-81.adsl-dyn.isp.belgacom.be
2013/08/24 12:36:02
A ja juz placze :'(