PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Cyminology - Saburi
Drugi album dla ECM prowadzonej przez wokalistkę Cymin Samawatie berlińskiej formacji Cyminology. Materiał został nagrany w Oslo, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera.

Cymin Samawatie: śpiew; Benedikt Jahnel: fortepian; Ralf Schwarz: kontrabas; Ketan Bhatti: perkusja, instrumenty perkusyjne

Drugi album dla ECM prowadzonej przez wokalistkę Cymin Samawatie berlińskiej formacji Cyminology. Materiał został nagrany w Oslo, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. „Saburi” jest rozwinięciem pomysłów, które znalazły się na zbierającym znakomite recenzję krążku „As Ney”. Większość kompozycji wyszła spod pióra Cymin, ale tym razem na płycie znalazły się również tematy autorstwa pianisty Benedikta Jahnela oraz perkusisty Ketana Bhatti.

Na nowej płycie Cymin napisała wszystkie teksty. Są one jej osobistym komentarzem dotyczącym realiów życia w Iranie, skąd pochodzą jej rodzice. Samawatie: „Nie chciałam by muzyka Cyminolgy była postrzegana jako „polityczna”. Ale jestem Iranką i to, co dzieje się w tym kraju, w jakiś sposób mnie dotyczy i chciałabym to jakoś skomentować”. Na płycie znalazł się również temat “Norma”, którym Cymin składa hołd Normie Winstone, której muzyka z albumu ECM „Distances” była dla niej inspiracją. „Czasem słyszysz coś tak wspaniałego, że od razu chcesz się odwdzięczyć, stworzyć coś w tym samym duchu. Taka jest historia mojego utworu dedykowanego Normie.” Na początku 2009 roku Cyminology wystąpiło obok trio prowadzonego przez Winstone na serii koncertów zorganizowanych przez ECM w londyńskim  King’s Place.

 

*

Cymin urodziła się w 1976 roku w Braunschweig w Niemczech, jej rodzice są Irakijczykami. Pianista Benedikt Jahnel urodził się w 1980 roku we Francji, wychowywał się w miejscowości w pobliżu Monachium, w 2000 roku przeniósł się do Berlina. Był uczniem m.in. Johna Taylora, Richie'go Beiracha oraz Kenny'ego Wernera. Koncertował u boku tak słynnych muzyków jak Charlie Mariano oraz Phil Woods i prowadził również własne trio. Perkusista Ketan Bhatti urodził się w 1981 roku w New Delhi w Indiach, dorastał w Bielefeld. W wieku 14 lat zaczął grać profesjonalnie jako perkusista, udzielając się w różnorodnych projektach, od grup reggae, przez hip-hop aż do formacji jazzowych. Jest zarówno muzykiem jak i producentem oraz autorem muzyki do przedstawień teatralnych. Basista Ralf Schwarz urodził się w 1971 roku, podobnie jak Cymin wychowywał się w Braunschweig. Rozpoczął karierę jako organista i gitarzysta, a dziesięć lat temu zaczął grać również na kontrabasie i gitarze basowej. Brał udział w warsztatach prowadzonych przez takich mistrzów jak Ron Carter, Steve Coleman, Mark Dresser, Mark Helias, Richie Beirach oraz Billy Hart, co pozwoliło mu rozwinąć swoje umiejętności i udoskonalić swój styl.

Premiera 4 lutego.

środa, 26 stycznia 2011, jazz-gazeta

Polecane wpisy