PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
VII Jesień Jazzowa w Bielsku-Białej
czyli wielkie święto ECM'u sygnowane ręką Tomka Stańki.

Już 19 listopada rozpocznie się siódma edycja Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Jak co roku, w ramach festiwalu pojawią się najciekawsi jazzowi artyści światowej sceny. Także i tym razem program skomponowany został w oparciu o bogatą bazę ECM, a więc macierzystej wytwórni dyrektora artystycznego festiwalu Tomasza Stańko.
Na początek, w murach Kościoła św. Maksymiliana Kolbe rozbrzmi duet genialnych instrumentalistów: Chicka Corea i Gary'ego Burtona.

Chick & Gary

To elektryzujące spotkanie fortepianu z wibrafonem zaowocowało nagraniem 6 doskonałych albumów. Pierwszy z nich - kapitalny ,,Crystal Silence" - doczekał się ostatnio wznowienia w ramach serii ECM Records Touchstone.
Miejscem pozostałych spotkań festiwalowych będzie Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury. 26 listopada wystąpi tu trio legendarnego norweskiego kontrabasisty Arilda Andersena oraz kwintet Andy'ego Shepparda, brytyjskiego wirtuoza saksofonu.
Następnego wieczoru usłyszymy amerykański zespół obiecującego polskiego saksofonisty, Macieja Obary. Jednym z najważniejszych punktów programu jest oczywiście występ kwintetu Tomasza Stańko w składzie: Alei Tuomarilla, Jakob Bro, Anders Christensen oraz Olavi Louhivuori. Będzie to polska premiera koncertowa ,,Dark Eyes", najświeższego albumu w dorobku trębacza. Stańko regularnie rozpieszcza bielską publiczność nowymi pomysłami - w niedługiej historii festiwalu wystąpił m. in. z Garym Peacockiem, Johnem Abercrombiem czy Andrzejem Smolikiem.
Specjalnością Jazzowej Jesieni stał się mocny akcent na finał festiwalu. W tym roku, w sobotni wieczór 28 listopada, przed zgromadzoną w Domu Muzyki publicznością, do fortepianu zasiądzie  Cecil Taylor,

cecil

ekscentryczny poeta i niestrudzony popularyzator freejazzu. Udział w koncercie tego nieobliczalnego pianisty sytuuje słuchacza w epicentrum niepohamowanej, skrzącej się emocjami improwizacji. Zapraszając go do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, podobnie jak Ornette Colemana w roku ubiegłym, Stańko zaznajamia bielską widownię z panteonem swoich mistrzów.

Prezentowanie gwiazd światowego formatu oraz odkrywanie bogactwa katalogu wytwórni ECM - to cecha wyróżniająca program Jazzowej Jesieni. Stańko konsekwentnie zaskakuje słuchaczy jako jego kompozytor, osiągając unikalny wyraz artystyczny tego muzycznego wydarzenia oraz towarzyszącą mu atmosferę niezwykłego spotkania.

JazzGazeta teą tam będzie.

wtorek, 17 listopada 2009, jazz-gazeta

Polecane wpisy