PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Branford Marsalis na festiwalu Jazz Jantar czyli niedziela będzie jego

W niedzielę w ramach festiwalu Jazz Jantar (Gdańsk) zagra jeden z najsłynniejszych jazmanów naszych czasów, Branford Marsalis. Przywozi bardzo mocny skład, a ci, którzy znają go wyłącznie ze współpracy ze Stingiem moga przeżyć szok. Dlaczego? Bo to świetny jazzman jest i w czasie własnych koncertów nie mizdrzy się do publiczności nawet jedną nutą.

Branford Marsalis

The „NEW“ Branford Marsalis Quartet

Jazz Jantar 2009 – 22.11.2009 / g. 20.00 / Polska Filharmonia Bałtycka

Branford Marsalis – saksofony/ Joey Calderazzo – fortepian/ Eric Revis – kontrabas/ Justin Faulkner - perkusja

 

BRANFORD MARSALIS

Branford Marsalis (ur. 1960), trzykrotny zdobywca Grammy, wirtuoz, świetny kompozytor i szef wytwórni Marsalis Music będzie gwiazdą Festiwalu Jazz Jantar 2009. Jego kwartet od dziesięciu lat pozostaje wzorem i kwintesencją mainstreamowego jazzu. Latem 2009 roku nastąpiła pierwsza zmiana osobowa w zespole. Jeffa „Taina” Wattsa na perkusji zastąpił rewelacyjny osiemnastolatek (!) Justin Faulkner. Trzeba go sprawdzić!

W latach 80-tych Branford zyskał uznanie jako członek legendarnego Art Blakey’s Jazz Messengers oraz kwintetu Wyntona Marsalisa. Nagrywał i występował z artystami, których w żaden sposób reklamować nie trzeba. Byli to m.in. Miles Davis, Dizzy Gillespie, Herbie Hancock i Sonny Rollins. Międzynarodową sławę zyskał koncertując ze Stingiem, z którym nagrał w sumie sześć płyt. Współpracował z zespołami Grateful Dead, Brucem Hornsby, wystąpił w kilku filmach. Jest autorem muzyki do filmów (m.in. Mo’ Better Blues Spike’a Lee) i prowadzi program jazzowy dla radia publicznego w USA.

Nagrał ponad dwadzieścia płyt. Najgłośniejsze albumy Branforda Marsalisa to „Braggtown”, „Contemporary Jazz”, „I Heard You Twice The First Time” oraz DVD z klasykiem Coltrane’a „A Love Supreme”.

Prócz pracy scenicznej saksofonista współpracuje z uczelniami m.in. Berkley, Michigan State, San Francisco State, Stanford and North Carolina Central, gdzie odbywa warsztaty wraz ze swoim kwartetem. Opracował nowatorski program edukacyjny dla studentów zwany Marsalis Jams.

Po ataku huraganu Katrina zaangażował się w odbudowę rodzinnego Nowego Orleanu.

 

Joey Calderazzo - elokwentny pianista i kompozytor, który jazzowe ostrogi zdobywał w słynnej nowojorskiej Juilliard Arts School, by potem praktykować w zespołach najwybitniejszych twórców współczesnego jazzu.

W połowie lat osiemdziesiątych zadebiutował (zastąpił Kenny'ego Kirklanda) w zespole Michaela Breckera. Z liderem tym nagrał kilka znaczących dla jazzu albumów oraz odbył entuzjastycznie przyjęte przez publiczność koncerty w Stanach i Europie. Do kwartetu Marsalisa również trafił po śmierci Kirklanda i mówiło się wtedy, że jest jedynym pianistą, który był w stanie go zastąpić.

Pracując z Michaelem Breckerem pianista błyskawicznie stawał się popularnym i poszukiwanym muzykiem. W 1991 nagrał album za sidemanów mając Branforda Marsalisa, Dave’a Hollanda i Jacka DeJohnette (!), co jest przywilejem najwybitniejszych muzyków. Obecnie tworzy świetne trio (z basistami Johnem Patituccim i Jayem Andersonem oraz perkusistami Peterem Erskinem i Jeffem Hirschfieldem).

 

Eric Revis - uczeń Elisa Marsalisa (ojca Branforda). Współpracował z takimi muzykami jak Billy Harper, Louis Hays, Lionel Hampton, Jeff „Tain” Watts i legendarna piosenkarka Betty Carter. Siła jego gry, głęboki beat i precyzyjne akcentowanie sprawia, że jest on stabilnym fundamentem zespołu, a jednocześnie wywołuje małe „trzęsienie ziemi” wśród publiczności.

 

Justin Faulkner - osiemnastolatek z Philadelphii. Wulkan energii, wirtuoz, wschodząca gwiazda jazzowej perkusji. Wielkie odkrycie Branforda.

 

Koncert ze znakiem jakośći JazzGazety

 

 

BILETY

30,- studenci szkół artystycznych*

40,- studenci*

Normalne:

70,- przedsprzedaż w dniach 28.09.2009 – 25.10.2009

90,- sprzedaż od 26.10.2009

* sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej (1 bilet na 1 legitymację)

 

INFO

www.jazzjantar.pl

Sala: Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1

Wszystkie miejsca numerowane. Sprzedaż biletów w Klubie Żak, www.eventim.pl i www.ticketonline.pl

oraz w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (tylko w dniu koncertu – 22.11.2009)

środa, 18 listopada 2009, jazz-gazeta

Polecane wpisy