PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
ZMARŁ STANISŁAW CEJROWSKI
Wieczorem 14 kwietnia br. zmarł w Ełku Stanisław Cejrowski, 69, jeden z najbardziej zasłużonych działaczy i animatorów polskiego jazzu.

cejrowski

Stanisław Cejrowski.

 

Pożegnanie: Paweł Brodowski

Jeszcze tydzień temu zabierał głos na Walnym Zjeździe Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Był na Pomorzu w odwiedzinach świątecznych u siostry, we wtorek nagle poczuł silne bóle brzucha, o godz. 16.00 wezwano pogotowie, lekarz doradził odpoczynek. Cejrowski położył się do łóżka o 19.00, pół godziny później zasnął na zawsze. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 10.00 w Pelplinie (woj. pomorskim, koło Tczewa).

Urodził się 22 maja 1939 roku w Skórczu. Ukończył Wydział Fizyki na Uniwersytecie Toruńskim. Już w czasie studiów rozpoczął działalność na polu muzyki, kierując Studenckim Studiem Radiowym. Na początku lat 60. utworzył w Elblągu klub jazzowy El-Club przy słynnej Galerii El. W roku 1964 zorganizował tam pierwszy na świecie Międzynarodowy Konkurs Kopert Płyt Jazzowych, do jury zaprosił kilka osobistości ze świata jazzu, m.in. Lubomira Doruzkę z Czechosłowacji, Romana Waschko i Jana Byrczka z Polskiej Federacji Jazzowej. Waschko i Byrczek nakłonili energicznego działacza, by przeniósł się do stolicy.

Gdy w roku 1965 Federacja uzyskała koncesję Ministerstwa Kultury, Cejrowski stanął na czele Biura Koncertowego, które zostało niebawem przekształcone w Agencję Koncertową. Był to okres dynamicznego rozwoju tej organizacji.  Pod jej egidą obok zespołów jazzowych działały również czołowe zespoły rockowe, m.in. Akwarele Czesława Niemen i No To Co, którego Cejrowski był osobiście menedżerem.

Jego nazwisko widnieje w stopce redakcyjnej pierwszego numeru JAZZ FORUM z grudnia 1965 roku. Był też razem z Janem Byrczkiem organizatorem kolejnych festiwali Jazz Jamboree, na których w latach 70. występowały największe gwiazdy – jak np. Charles Mingus, Elvin Jones, Stan Getz, Benny Goodman, Sonny Rollins, Orkiestra Duke’a Ellingtona i wiele innych słynnych big bandów.

Na początku lat 70. Stanisław Cejrowski powołał do życia Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, Nadbałtyckie Spotkania Jazzowe – Jazz Jantar, był przy narodzinach Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, uruchomił Klub Płytowy PSJ „Biały Kruk Czarnego Krążka”. Od roku 1974 do 1980 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego PSJ – wówczas dużej ogólnopolskiej organizacji z oddziałami i biurami koncertowymi w kilku miastach. Doprowadził do otwarcia pod egidą PSJ warszawskich klubów jazzowych, Maxim (1975), a następnie Akwarium (1977).

Jego awanturniczy duch sprawił, że w roku 1981 wybrał się własnym samochodem z grupą Extra Ball w podróż po Stanach Zjednoczonych, od Nowego Jorku do Reno w Newadzie, i z powrotem.

W okresie od 1981 do 1985 r., gdy w PSJ nastała era Tomasz Tłuczkiewicza, Cejrowski kierował Stołeczną Estradą. W roku 1994 reaktywował Old Jazz Meeting – Złota Tarka, który to festiwal przeniósł z Warszawy do Iławy, gdzie z jego inicjatywy zbudowano Amfiteatr im. Louisa Armstronga. Przez dziesięć lat był menedżerem swojego syna, Wojtka Cejrowskiego (program telewizyjny „WC Kwadrans”), zaś w latach 1995 – 97 organizatorem „Ciemnogrodów” – głośnych zlotów w Osieku. W ostatnich latach działał w Komisji Promocyjnej Związku Artystów Wykonawców STOART.

Jedną z jego pasji było kolekcjonowanie plakatów jazzowych, które prezentował na wystawach w wielu krajach. Jego ostatnią ideą fixe były wysiłki mające na celu utworzenie domu pamięci Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach na Białorusi, gdzie podróżował wielokrotnie, prowadząc rozmowy z rodziną Czesława Niemena, lokalnymi władzami i  proboszczem tamtejszej parafii.

Był barwną postacią polskiego środowiska jazzowego, jednym z najbardziej przedsiębiorczych działaczy, człowiekiem niezwykle pracowitym,  o niespożytych siłach i determinacji.

Drogi Staszku! Trudno wyliczyć wszystkie Twoje liczne zasługi, wiele Tobie zawdzięczamy, będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Paweł Brodowski

 

 

czwartek, 16 kwietnia 2009, jazz-gazeta

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: tra, 78.8.27.*
2009/04/16 16:15:34
Stanisław Cejrowski zmarł w ELBLĄGU
-
Gość: Mr.bassmann, *.elblag.dialog.net.pl
2009/04/20 08:45:49
Małe sprostowanie, Stanisław Cejrowski zmarł w Elblągu a nie w Ełku.
Serdecznie pozdrawiam Mr.Bas
-
Gość: Waldemar Kamiński, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/05/31 16:19:48
Odszedł wielki człowiek , bardzo przyjazny innym ludziom , niestrudzony działacz w sferze muzyki jazzowej i typowo rozrywkowej. Widziałem Go ostatnio w marcu , nic nie wskazywało komplikacji zdrowotnych . Znałem Stanisława ćwierć wieku , człowiek wielkiej kultury , wymienialiśmy się płytami i nagraniami , niedługo mieliśmy się znowu zobaczyć w Jego domu w Józefowie . Każde spotkanie z Nim to prawdziwa przyjemność . Bóg zabrał Go do siebie . CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI .