PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
FREE FORM FESTIVAL 2008 - to już czwarta edycja
W tym gronie m.in. Sonar Kollektiv Orchester i inne kapele (w tym okołojazzowe)...
17 – 18 października 2008

Centrum Artystyczne  Fabryka Trzciny

Warszawa, ul. Otwocka 14, godz.18.00

Swój udział w festiwalu potwierdzili już: 

Swój udział w festiwalu potwierdzili już: 

LADYTRON LIVE 

Vision Music / Nettwerk / UK 

stylowi mistrzowie elektro pop

autorzy hitów: Destroy Everything You Touch, Seventeen, Sugar, International Dateline  
 

Jedyny w swoim rodzaju kosmopolityczny kwartet Ladytron, założony w Liverpoollu, dziś osiadły w Kalifornii zrodził się z fascynacji brzmieniem analogowych syntezatorów. Daniel Hunt i Reuben Wu tworzą muzykę, utwory wykonują, pochodząca z Bułgarii Mira Aroyo oraz Szkotka Helen Marnie. Ciepłe brzmienie syntezatorów, delikatne wokale i różnorodne bity Ladytron podbiły słuchaczy.  Destroy Everything You Touch, Seventeen, Sugar, International Dateline stały się wielki przebojami, a Playgirl czy He Took Her to a Movie doczekały się doskonałych remiksów najlepszych producentów elektro i house: Felixa Da Housecata czy Josh’a Wink’a. Za sprawą debiutanckiego albumu 604, stali się ulubieńcami djów elektro, synthpop i house. W 2002 ukazuje się ich drugi album Light and Magic, który media okrzyknęły jedną z najlepszych płyt roku! W czerwcu ukazał się ich najnowszy album Velocifero. Znalazły się na nim m.in. Predict The Day, zainspirowany słynnym hitem Fridy (wokalistki ABBA) “I Know There’s Something Going On”, czy Black Cat - zaśpiewany po bułgarsku, czy doskonały  Runaway. Płytę promuje singiel Ghosts. Jak zwykle, nieprzyzwoicie stylowi i doskonali – Ladytron, po raz pierwszy na klubowych koncertach w Polsce!

http://www.myspace.com/ladytron

http://ladytron.nettwerk.com/ 

KOOP 
!K7 / Palm / Sweden 

gwiazda lounge music i down tempo

najsłynniejsi przedstawiciele szwedzkiej sceny młodego pokolenia 

Duet tworzą Oscar Simonsson oraz Magnus Zingmark. Zadebiutowali w 1997r albumem Sons of Koop. Cztery lata później ukazał Waltz For Koop z przebojem Summer Sun. Obydwa albumy były przełomowe dla szwedzkiej sceny muzycznej.  Prosta forma utworów i subtelne, wyrafinowane brzmienie przysporzyło grupie wielu sympatyków, zaś krytycy muzyczni wprost rozpływali się z zachwytu! Dzięki umiejętnemu łączeniu acid jazzowych klimatów z trip-hopem i downtempo, stali się rozpoznawalną marką w całej Europie i najbardziej wyrazistym twórcą skandynawskiej sceny! Efektem tego był liczne koncerty i publikacja ich nagrań na wielu renomowanych kompilacjach min. autorstwa Gillesa Petersona czy wytwórni Wagram. Ostatni album grupy Koop Island ukazał się w 2006 roku.  Na płycie pojawili się wokaliści Earl Zinger, Mikael Sundin oraz norweska kompozytorka i wokalistka Ane Brun. Album przyniósł największy przeboje grupy – Come To Me.  

Duet Koop na scenie występuje z towarzyszeniem zespołu wskład którego wchodzi m.in. wokalistka Hilde Louise (znana z albumu Koop Islands) - nazywana norweską Marilyn Monroe. Występ na festiwalu, będzie ich pierwszym koncertem w Warszawie. 

www.k-o-o-p.com

www.myspace.com/koop 

THE Five Corners Quintet

Ricky-Tick Records / Finland 

livowy skład Nu Sprit Helsinki, ulubieńcy Gillesa Patersonna

jeden z największych fenomenów fińskiej sceny jazz i nu jazz 

Stylowy jazz do przetworzenia na parkiecie - oto koncepcja The Five Corners Quintet, jednego z największych fenomenów fińskiej sceny jazz i nu jazz . Jego twórcą jest producent Tuomas Kallio członek najsłynniejszego nu jazzowego fińskiego kolektywu:Nu Sprit Helsinki. W swoje twórczości łączą klimat lata 60tych z latino jazzem. Nie przypadkowo więc porównuje się ich do Nicola Conte. Są ulubieńcami Jazzonvy i Gillesa Patersonna, który ich debiutancki album Chasin The Jazz Gone By (2002), uznał za jedną z najlepszych płyty roku. Ich nagarania ukazały się na wielu składankach: Saint Germain Des Pres CaféJazz Dizniz, Kings Of Jazz , Break’ n’Bossa, Jazzflora czy The Departure Lounge. 
 

W tym roku ukaże się ich drugi album. Występ na FFF 2008, będzie ich pierwszy koncertem w Polsce. 

www.thefivecornersquintet.com

Sonar Kollektiv Orchester  
Germany /
Sonar Kollektiv 

Projekt specjalny z okazji 10-lecia wytwórni  Sonar Kollektiv

Najsłynniejsze utwory z dorobku wytwórni w wykonaniu 15-osobowej orkiestry z udziałem Clary Hill, Lisa Bassenge z Micatone i Nylon 

Wytwórnia Sonar Kollektiv uczciła 10. rocznicę swojego istnienia niezwykłym projektem nagranym przez 15-osobową supergrupę - Sonar Kollektiv Orchester. W gronie wokalistów znaleźli się: Clara Hill, Georg Levin z Wahoo, Esther Cowens z Greenissimo, Wilson Michaels, Sascha Gottschalk z Thief oraz Lisa Bassenge z Micatone i Nylon. Na żywo podczas niezwykłych koncertów można usłyszeć kwartet smyczkowy, sekcję rytmiczną oraz 5 wymienionych wokalistów! Wśród artystów znaleźli się muzycy z Jazzanovy, zespołów: Clary Hill, De Phazz, Jimiego Tenora oraz członkowie berlińskiej filharmonii! Ten niezwykły nu – jazzowy projekt przygotowany przez Volkera Meitza, prezentuje na żywo najsłynniejsze utwory z bogatego dorobku wytwórni Sonar Kollektiv m.in. Jazzanovy, Clary Hill. Klasyki taneczne ożywają na nowo za sprawą żywych jazzowych groovów , ciepłych analogowych brzmień, soulowej głębi i bujającego feelingu. Sonar Kollektiv Orchester oferuje wszystko, co najlepsze dla fanów wysmakowanej rozrywki. 

THE Five Corners Quintet

Ricky-Tick Records / Finland 

livowy skład Nu Sprit Helsinki, ulubieńcy Gillesa Patersonna

jeden z największych fenomenów fińskiej sceny jazz i nu jazz 
 

Ceny biletów i karnetów: 

Ceny karnetów: 110 zł, 130 zł od 15 września

Ceny biletów jednodniowych: 65 zł, 75 zł od 1 października, 85 zł w dniu imprezy 

Więcej informacji: www.freeformfestival.pl www.myspace.com/freeformfestival

środa, 27 sierpnia 2008, jazz-gazeta

Polecane wpisy