PIOTR IWICKI - niezależny serwis muzyczny - jazz, fusion, blues, jazzrock, koncerty, newsy.
Blog > Komentarze do wpisu
Kciuk gra kciukiem = czyli wirtuoz basu dwa razy w Akwarium
Jest jednym z najbardziej widowiskowych basistów elektrycznych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Z jednakową swobodą gra jazzrock, fusion, co rocka i muzykę pop. Tomasz „Kciuk” Jaworski wystąpi dwukrotnie w Jazz Clubie Akwarium.

kciuk 

Swój pseudonim zawdzięcza zjawiskowemu, wręcz cyrkowemu opanowaniu typowej dla funky techniki gdy na basie, która polega nie na szarpaniu struny ale uderzaniu w nią kciukiem. Fakt, że bohater awaryjnych koncertów był jednym z pierwszych, którzy posiedli tę widowiskową umiejętność w naszym kraju sprawił, że w zasadzie nikt nie mówi o nim Tomek, tylko Kciuk.

Lider potrafi zaskoczyć słuchaczy solidnymi, dynamicznymi kompozycjami rozpisanymi na jazzrockowy kwartet bądź kwintet, ale gdy trzeba, hipnotyzować solowymi opowieściami na cztery struny. Tak było przed dwoma laty, kiedy w Sali Kongresowej jako członek Virtual J@zz Reality oczarował słuchaczy solowym interludium. Nie byłby w tym nic szczególnego, gdy by nie fakt, że w kulisach przysłuchiwał się jego grze sam Marcus Miller.

- Skąd go wytrzasnęliście – dziwił się nie kryjąc uznania dla techniki Polaka.

Kilka lat temu o mało nie doszło do połączenia sił Kciuka z Billy Cobhamem, na drodze tej muzycznej fuzji stanęło – jak to często bywa – zrządzenie losu. Nie wyszło. Może kiedyś się uda, bowiem styl naszego basisty i demoniczna gra amerykańskiego perkusisty pasują do siebie jak ulał?

Tym razem Kciuk pojawi się w „polskim sosie” a z kompanami będzie władać sceną Akwarium w piątkowy i sobotni wieczór. Na pewno nie zabraknie solowych interludia. Choćby dla nich warto tam być.

Tomasz „Kciuk” Jaworski Electric Band, piątek- sobota 28, 29 grudnia godz. 21. Akwarium Złote Tarasy
piątek, 28 grudnia 2007, jazz-gazeta

Polecane wpisy

Komentarze
2007/12/29 10:36:00
Dzień dobry. Jaka jest różnica między fusion a jazzrockiem, bo zawsze myślalem, że to to samo? Dziękuję za odpowiedź.
Krzysztof R.
-
Gość: Landryna, *.dynamic.chello.pl
2012/02/13 13:29:49
Jazzrock to połączenie jazzu i rocka. Fusion to połączenie wielu różnych stylów...